Parasetamol giderimi
Removal of paracetamol
  1. Tez No: 818444
  2. Yazar: SELVA SELEN RUŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA JALE GÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Parasetamol, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip, ağız yolu ile alındığında sindirim sistemi tarafından kolayca emilebilen bir ilaç etken maddesidir. Sindirim sisteminde yan etkisi hemen hemen yoktur, su ve benzeri çözücülerde iyi çözünür. Vücuda alındığında, kan plazmasında kısa sürede yüksek konsantrasyonlara ulaşır. Kimyasal özellikleri sebebiyle vücut için güvenilirdir ve gebeler tarafından bile kullanılabilir. Bu gibi sebeplerle, Parasetamol her zaman ön planda ve popüler bir analjeziktir. Yaygın kullanılan pek çok etken madde gibi Parasetamol etken maddesine de atık sularda sıkça rastlanmaktadır. Parasetamol etken maddesi gibi suda çözünebilen ham maddelerin atık sulardan giderimi konusunda, adsorpsiyon en ekonomik ve çevre dostu yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, Parasetamol etken maddesinin kilin adsorban olarak kullanıldığı bir sistem ile adsorpsiyonu incelenmiştir. Parasetamol etken maddesinin kil ile adsorpsiyonun gerçekleştiği ve gerçekleşen bu adsorpsiyonun dengeye ulaştığı süreler, çalışmanın çıktıları olarak kaydedilmiştir. Deneysel verilere izoterm ve kinetik modeller uygulanarak adsorpsiyon açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Paracetamol is an active drug substance that has analgesic and antipyretic effects and can be easily absorbed by the digestive system when taken orally. It has almost no side effects in the digestive system, it dissolves well in water and similar solvents. After taken into the body, it reaches high concentrations in the blood plasma in a short time. Due to its chemical properties, it is safe for the body and can be used even by pregnant women. For such reasons, Paracetamol is always at the forefront and a popular analgesic.As with many commonly used active substances, Paracetamol is frequently encountered in wastewater. In the removal of water-soluble raw materials, such as paracetamol, from wastewater, adsorption is the most economical and environmentally friendly method.The removal of Paracetamol by clay was investigated via adsorption method within the scope of this study. The durations of paracetamol active ingredient adsorption with clay and when this adsorption reached equilibrium were recorded as the study's outputs. Adsorption was tried to explain via isoterm and kinetic models.