Mehmet Saffet (Arın) Engin'in Türkiye'de Demokrasi İnkılâbı adlı eseri
Mehmet Saffet (Arın) Engin's book entitled Türkiye'de Demokrasi İnkılâbı
- Tez No: 818445
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Philosophy, Sociology, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'nda mağlup olması ile Türk yurdunda bir işgal süreci başlamıştır. Hiçbir devletin hâkimiyeti altında yaşamak istemeyen Türk toplumu kurmuş oldukları direniş örgütleri ile Mustafa Kemal önderliğinde bu işgale karşı mücadele etmiştir. Yaşanan bu Milli Mücadele süreci sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti 29 Ekim 1923 yılında kurulmuştur. Mustafa Kemal tarafından çizilen bir inkılap programı ile şekillenen Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde demokratik yönetimin önemi bazı Türk aydınları tarafından verilen eserlerle tüm topluma aktarılmaya çalışılmıştır. Mehmet Saffet (Arın) Engin bu konuda öncü isimlerden birisi olmuştur. 1928 yılında yayınladığı Türkiye'de Demokrasi İnkılâbı adlı eseri ile Türk İnkılabı'nı/Kemalizm İnkılabı'nı sosyolojik açıdan temellendirmiştir. Bu anlamda yazılan ilk eser olması dolayısıyla önemlidir. Osmanlıca yazılan eserin transliterasyonu gerçekleştirilerek daha geniş kitlelere ulaşması hedeflenmiştir. Ayrıca eserin Türk Siyasi Düşünce Hayatı'ndaki yeri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the defeat of the Ottoman Empire in the First World War, an invasion process began in the Turkish homeland. The Turkish society, which does not want to live under the domination of any state, has struggled against this occupation with the resistance organizations they have established under the leadership of Mustafa Kemal. After this National Struggle, the Republic of Turkey was established on 29 October 1923. The importance of democratic administration in the state of the Republic of Turkey, which was shaped by a reform program drawn by Mustafa Kemal, was tried to be conveyed to the whole society with the works given by some Turkish intellectuals. Mehmet Saffet (Arın) Engin has been one of the pioneers in this field. He founded the Turkish Revolution/Kemalism Revolution sociologically with his work titled Türkiye'de Demokrasi İnkılabı, which he published in 1928. In this sense, it is also important because it is the first work written in this regard. It is aimed to reach a large masses by introducing the transliteration of the work written in Ottoman Turkish. In addition, the place of the work in Turkish Political Opinion has been researched.