Yasal boşanma sürecindeki çocuklu ailelerin deneyimleri
Experiences of families with children in the process of legal divorce
- Tez No: 818480
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, yasal boşanma sürecinde olan çocuklu ailelerin deneyimlerinin incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemi ile yürütülen çalışmada fenomenolojik desen kullanılmış ve çalışma grubu ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma, yasal boşanma süreci devam eden, 21-55 yaş aralığındaki 9 kadın ve 10 erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonucunda, boşanma sürecindeki yetişkinlerin deneyimlerine ilişkin; hukuki süreç, sosyal yaşam, psikolojik durum ve ekonomik durum temalarına ulaşılmıştır. Ayrıca yasal boşanma sürecindeki ebeveynlerin perspektifinden çocuklarının deneyimlerine ilişkin; boşanma kararı ve süreci, psikolojik durum, aile yaşamı, okul yaşamı temalarına ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılmış ve araştırmacılara, uygulamacılara ve politika yapıcılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the experiences of families with children who are in the legal divorce process. In the study carried out with the qualitative research method, phenomenological design was used and the study group was determined by the criterion sampling. The research was carried out with 9 female and 10 male participants in the age range of 21-55 who are in legal divorce process. In the study, data were collected through the“Semi-Structured Interview Form”and“Personal Information Form”prepared by the researcher. Content analysis method was used to analyze the data. As a result of the analysis, regarding the experiences of adults in the legal divorce process; four themes emerged: legal process, social life, psychological state and economic situation. As for the experiences of their children from the perspective of parents four themes emerged: divorce decision and process, psychological state, family life, school life. The findings were discussed in the light of the literature and various suggestions were presented to researchers, practitioners and policy makers.