Mehmed Ali'nin 'Otomobil Motorları ve Sûret-i İstî'mali' adlı eseri ve incelemesi
Mehmed Ali's 'Otomobil Motorları ve Sûret-i İstî'mali' and its analysis
- Tez No: 818482
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Tarih, Science and Technology, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmamızda, Osmanlı vatandaşı ve askeri Mehmed Ali'nin“Otomobil Motorları ve Sûret-i İstî'mali”adlı eserinin 1912 yılında yayımlanmış olan ilk baskısı konu edilmiş olup değerlendirilmesi ve transliterasyonu yapılmıştır. Bu eser kendi alanında Türkçe kaleme alınmış ve -muhtemelen- ilk telif eser olma özellikleriyle öne çıkmıştır. Tez çalışmamızda Mehmed Ali hakkında detaylı bir biyografi yazmak mümkün olmamıştır. Ancak Mehmed Ali'ye ait olduğu tespit edilmiş eserlerde yer almış olan ön sözlerden hareketle onun hakkında bazı bilgilere ulaşılmıştır. Otomobil Motorları ve Sûret-i İstî'mali eserinin 1912'deki ilk baskısında, yazar“sanayi mülazımı”unvanını kullanmıştır. 1924'teki ikinci baskıda ise, kıdemli yüzbaşı olarak artık emekliye ayrılmış olduğu saptanmıştır. Mehmed Ali, Avrupa fabrikalarına gönderildiğini ve orada içten yanmalı motorlar hakkında birçok eser okuduğunu belirtmiştir. Bu eserin yazılış amacının ise; vatan evlatlarının, otomobiller hakkında teorik ve pratik bilgi edinmesini sağlamak olduğunu ifade etmiştir. Eser hakkında yapılmış olan değerlendirme sonucunda çeşitli yorumlarda bulunulmuştur. Son olarak, Mehmed Ali'ye ait başka kitaplar da bu tez çalışmamız sonucunda bulunmuştur. Bulunan eserler sıralandığında ise dil öğrenimi kitaplarından, otomobil motorları ile ilgili bir telif eserden ve Almanca-Türkçe sözlüklerden oluşan bir liste ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the first edition of Ottoman citizen and soldier Mehmed Ali's“Otomobil Motorları ve Sûret-i İstî'mali”, published in 1912, is analyzed and transliterated. This work stands out in its own field as being the first work written in Turkish and -probably- the first copyrighted work. It was not possible to write a detailed biography of Mehmed Ali in this thesis. However, some information about Mehmed Ali was obtained from the prefaces of the works that were identified as belonging to him. In the first edition of Otomobil Motorları ve Sûret-i İstî'mali in 1912, the author used the title“sanayi mülazımı”. In the second edition in 1924, it was determined that he had retired as a senior captain. Mehmed Ali stated that he was sent to European factories, where he read many works on internal combustion engines. He stated that the purpose of writing this work was to provide the sons of his homeland with theoretical and practical knowledge about automobiles. As a result of the evaluation of the work, various comments were made. Finally, other books by Mehmed Ali were also found as a result of this thesis. The list of books found included language learning books, a copyrighted work on automobile engines, and a list of German-Turkish dictionaries.