İnlice (Konya, Orta Anadolu) yöresindeki neojen volkanik tıkaçların / boyunların mineralojik, jeokimyasal ve jeokronolojik özellikleri
Mineralogical, geochemistry and geochronological characteristics of the neogene volcanic plugs / necks in İnlice (Konya, Central Anatolia) region
- Tez No: 818484
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnlice yöresindeki (Konya'nın B-GB) Neojen lav kubbesi içinde dik kenarlı konik tepeler şeklinde çok sayıda volkanik tıkaçlar/boyunlar bulunur. Çalışma, yöredeki volkanik tıkaçların/boyunların mineralojisini petrografisini, jeokimyasal ve jeokronolojik ((U/Th)-He) karakteristiklerinin belirlenmesi ve yorumunu amaçlamaktadır. Petrografik çalışmalar holokristalin porfrik yapı sergileyen örneklerin başlıca plajiyoklazlar (%38-48), biyotit (%12-24), amfibol (%5-11) ve piroksen (%7-11) minerallerinden oluştuğunu göstermektedir. Jeokimyasal analiz sonuçları örneklerin oldukça homojen bir bileşime sahip olduğunu gösterir; SiO2 değeri %62.38-62.97, MgO %1.84-2.37, CaO %4.49-4.71 arasında değişirken, iz elementlerden Co'ın 9.5-10.4 ppm, Ni 4.8-8.1 ppm, Sr 551-620 ppm, ve Zr ise 160-190 değişmekte ve andezit/bazaltik andezit bileşimindedirler. Jeokronolojik çalışmalar Bayraklı mevkiinden alınan örneklerin apatit kristalleşme yaşının ~ 7.81 my (±0.7), Memlik bölgesinden alınan örneklerin kristalleşme yaşının ise ~8.03 my (±0.5) olduğunu göstermektedir. Jeokimyasal veriler örneklerin dalma-batma ile ilişkili bir magmadan türediğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
There are numerous volcanic plugs/necks in the form of steep-sided conical hills within the Neogene lava dome in the Inlice region (W-SW of Konya). The study aims to determine and interpret the mineralogical, petrographical, geochemical and geochronological ((U/Th)-He) characteristics of these volcanic plugs/necks in the region. The petrographical studies show that the samples are composed mainly of plagioclase (38-48%), biotite (12-24%), amphibole (5-11%) and pyroxene (7-11%) crystals in a holocrystalline porphyric structure. The results of geochemical analyses show that the samples have a highly homogeneous chemical composition; the SiO2 varies between 62.38-62.97%, MgO between 1.84-2.37%, CaO between 4.49-4.71%, Co between 9.5-10.4 ppm, Ni between 4.8-8.1 ppm, Sr between 551-620 ppm, and Zr between 159.9-190.1 ppm in the samples, and that the samples are andesite/basaltic andesite in composition. Geochronological studies show that the crystallization age of the apatite crystals in the samples from Bayraklı and Memlik localities are ~7.81 my (±0.7 my) and ~8.03 my (±0.5 my), respectively. Geochemical data suggest that the samples were likely to be derived from a subduction-related magma.