Gebelikte semptom yaşama durumunun internet yoluyla karar almaya etkisi
The effect of experiencing symptoms during pregnancy on decision making via the internet
- Tez No: 818509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gebelikte Semptom Yaşama Durumunun İnternet Yoluyla Karar Almaya Etkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı gebelikte semptom yaşama durumu ile internet yoluyla karar alma arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı özellikteki araştırma, 1 Ocak- 30 Ekim 2022 tarihleri arasında Erzurum Şehir Hastanesinde yürütülmüştür. Araştırma örneklemine araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 413 gebe alınmıştır. Çalışma gücünün 0.05 anlamlılık düzeyinde %95 güven aralığında 0.99 olduğu belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında; anket formu, Gebelik Semptom Envanteri ve İnternet Yoluyla Karar Alma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; skewness – kurtosis değerleri, yüzdelik, ortalama, pearson korelasyon analizi ve basit linear regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 26.22±4.73, gebelik haftası ortalaması 29.52±7.51'dir. Gebelerin %63.9'u gebelikle ilgili bilgiye daha çoğunlukla sağlık personelinden almakla birlikte, %36.1'i internetten almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Experiencing Symptoms During Pregnancy on Decision Making via the Internet Objective: The aim of this study is to examine the relationship between experiencing symptoms during pregnancy and decision making via the internet. Material and Method: This descriptive and correlational study was conducted in Erzurum City Hospital between January 1 and October 30, 2022. The study sample included 413 pregnant women who met the inclusion criteria. The study power was determined to be 0.99 in the 95% confidence interval at the 0.05 significance level. Questionnaire form, Pregnancy Symptom Inventory and decision-making scale via internet were used to collect the data. In the evaluation of the data; skewness - kurtosis values, percentage, mean, Pearson correlation analysis and simple linear regression analysis were used. Results: The mean age of the participants is 26.22±4.73 years and the gestational week average is 29.52±7.51 weeks. Although 63.9% of the pregnant women received information about pregnancy mostly from health personnel, 36.1% of them received it from the internet.