Konformal ayrık frekanslı dizi anten sistemlerinde örüntü analizi ve düzeltimi
The pattern analysis and correction on conformal frequency diverse array systems
- Tez No: 818530
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüz anten teknolojisinde birçok alanda uygulamaları bulunan dizi anten sistemleri çeşitli sebeplerle konformal durumlara maruz kalabilmektedir. Bu harici etkenler sonucunda sistemin uzaysal koordinatlarının değişmesiyle ışıma örüntüsü bozulmaktadır. Sistemin ışıma karakteristiğini korumak için oluşan bozulmaların kompanze edilmesi gerekmektedir. Bu tez, AFDA sistemlerinde konformal durumlarda ışıma örüntüsündeki bozulmanın analiz edilerek düzeltilmesine yönelik efektif bir yöntemi içermektedir. Bu doğrultuda ilk olarak AFDA sistemleri detaylıca ele alınarak diğer geleneksel dizi anten sistemlerinden farklılıklarına değinilmiştir. Sonrasında literatür araştırılarak dizi anten sistemleri için örüntü düzeltme yöntemleri incelenerek mevcut çözümlerin AFDA sistemleri için kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler ışığında, bu çalışmada anlatılan AFDA sisteminin dizi faktörünün bir parametresi olan elemanlar arası frekans arttırımını güncelleme yönteminin maliyet ve kontrol edilebilirlik bakımından sistem için daha efektif olduğu irdelenmiştir. Son olarak, doğrusal ve düzlemsel AFDA sistemlerinde verilen nümerik örneklerde gerçekleştirilen simülasyon çıktıları üzerinde tartışılarak önerilen yöntemin kullanılabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The antenna array systems, which have applications in many areas in today's antenna technology, can be exposed to conformal situations for various reasons. As a result of these external factors, the radiation pattern is disrupted by the change of the spatial coordinates of the system. In order to preserve the radiation characteristics of the system, the resulting distortions must be compensated. This thesis includes an effective method for analyzing and correcting the distortion on the radiation pattern in conformal FDA systems. Accordingly, first of all, FDA systems are discussed in detail and their differences from other conventional antenna array systems are referred. Afterwards, the literature was searched and the pattern correction methods for antenna array systems were examined and the usability of the existing solutions for FDA systems was evaluated. In consideration of the evaluations, it has been examined that the technique of updating the inter-element frequency increment, which is a parameter of the array factor of the FDA system described in this study, is more effective for the system in terms of cost and controllability. Finally, the usability of the recommended method is demonstrated by discussing the simulation outputs performed on the numerical examples given in linear and planar FDA systems.