Monte Carlo simülasyonuyla yurtiçi ve yurtdışı inşaat projelerinde ana inşaat kalemlerinin tahmin edilen maliyetlerinin gerçekleşme olasılıkları
Realization probabilities of estimated costs of main construction items in domestic and international construction projects with Monte Carlo simulation
  1. Tez No: 818591
  2. Yazar: ERGÜN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF ONUR UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnşaat sektörü karmaşık yapısı sebebiyle çok fazla risk içermektedir. İnşaat yöneticileri tarafından bu riskler genellikle görmezden gelinmektedir veya gereken düzeyde ele alınmamaktadır. Gerçekleşebilecek riskler proje özelinde kalite, süre veya maliyet hedeflerinde sapmalara neden olabilmektedir. Özellikle yapılan maliyet tahminleri doğru bir şekilde gerçekleşmezse proje yöneticileri çok zor duruma düşebilmektedir. Bu yüzden riskler her zaman iyi analiz edilmelidir. Bu çalışmada yurtiçi ve yurtdışı inşaat ana maliyet kalemlerinin tahmin edilen maliyetten ne kadar saptıklarını Monte Carlo Simülasyonu yardımı ile belirlemek amaçlanmıştır. Maliyet tahminlerinin gerçekleşme ihtimalleri simülasyonda üçgen dağılım, uniform dağılım ve PERT dağılımında ayrı ayrı simüle edilmiştir. İnşaat ana maliyet kalemlerinin yüzde minimum ve maksimum sapma değerleri, Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi firmalara yapılan anketin sonuçlarının ortalamaları olarak alınmıştır. Bu çalışma sonucunda hem yurtiçi ve yurtdışı inşaat projelerindeki maliyetlerin gerçekleşme olasılıklarının karşılaştırılması, hem de simülasyon içerisinde ki üç farklı olasılık dağılımının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yurtiçi inşaat projelerinde toprak işleri maliyet kaleminin minimum ve maksimum sapmasının diğer kalemlere göre daha çok olduğu ve yurtdışı inşaat projelerinde vergi ve sigortalar maliyet kaleminin öngörülen maliyette gerçekleşme olasılığının az olduğu edinilen bulgulardan bazılarıdır. Simülasyon içerisinde ki istatistiki olasılık dağılımlarından PERT dağılımının standart sapmasının az olmasından ve uniform dağılımın standart sapmasının fazla olmasından dolayı PERT dağılımda optimum değerde birikme görülürken, uniform dağılımda minimum ve maksimum noktaya daha yakın değerler görülmektedir. Çalışma sonucunda inşaat projelerinde maliyet hesaplamalarının gerçekleşme ihtimalinin çok önemli olduğu ve simülasyon içerisinde kullanılacak olasılık dağılımı seçiminin sonuca direk etki edeceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction industry contains a lot of risks due to its complex structure. These risks are often ignored or not adequately addressed by construction managers. Possible risks may cause deviations in quality, time or cost targets specific to the project. Especially if the cost estimates are not realized correctly, the Project managers can get into a very difficult situation. Therefore, risks should always be well analyzed. In this study, it is aimed to determine how much the main cost items of domestic and international construction deviate from the estimated cost with the help of Monte Carlo Simulation. The probability of realization of cost estimations is simulated separately in the triangular distribution, uniform distribution and PERT distribution. The minimum and maximum deviation values of the main construction cost items were taken as the averages of the results of the survey made to the member companies of the Turkish Contractors Association. As a result of this study, it is aimed to compare the probabilities of realization of costs in domestic and foreign construction projects and to compare three different probability distributions in the simulation. Some of the findings are that the minimum and maximum deviation of the earthworks cost item in domestic construction projects is higher than the other items, and that the tax and insurance cost item in foreign construction projects is less likely to be realized in the projected cost. Due to the low standard deviation of the PERT distribution, which is one of the statistical probability distributions in the simulation, and the high standard deviation of the uniform distribution, the optimum value is accumulated in the PERT distribution, while the values closer to the minimum and maximum points are seen in the uniform distribution. As a result of the study, it has been understood that the probability of cost calculations in construction projects is very important and the choice of probability distribution to be used in the simulation will directly affect the result.