Küresel iklim değişikliğinin deniz ticaretine etkisi
Impact of global climate change on marine trade
  1. Tez No: 818599
  2. Yazar: İRŞAD BAYIRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Ulaşım, Marine Science, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bölgesi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada iklim değişikliğin deniz ticaretine etkileri, değişen çevresel koşullar ile ortaya çıkan yeni deniz ticaret rotalarının etkinliği ile analiz edilmiştir. Küresel iklim değişikliğinin deniz ticareti yaptığı etkileri ele alabilecek boyutlardan biri olan yeni nakliye güzergahları,“küresel iklim değişimi deniz ticaretinin değişimine neden olmuştur”, ana hipotezi ile hem ampirik bir çalışma oluşturulup bu güzergahlarının işlerliğini senaryolaştırmayı hem de daha önceki bilgilerin veya gözlemlerin doğruluğunu saptamak üzere oluşturulan farklılık varsayım hipotezinin sınanıp geçerliliği değerlendirmeyi sağlamaktadır. Yeni oluşan ve oluşması muhtemel senaryolar için bugünkü durum yani mevcut ticaret aksının etkileşimi ile yeni rotaların gelecek potansiyeline bir projeksiyon oluşturmayı araştıran alt hipotezler; SCR-NSR karşılaştırma ve kullanım uygunluğunun sınanmasını gerektirmektedir. Arktik taşımacılığında en optimum rotanın ne olduğu ve hangi cazibe merkezleri için kullanımın ideal olacağı sorusu, NSR'nin yanında TSR'ın da ele alınmasına ve gelecek buz ortamının seyir emniyetini engellemeyeceği varsayımı ile 2100 ve sonrası koşullarındaki durumu çalışmaya dahil edilmiştir. Farklı hızlarda açık deniz ve buz sınıfı gemilerin, ayrıca gelecekte değişmesi muhtemel düşük emisyonlu ve ücretli yakıtların da fonksiyondaki yeri anlaşılmak istenmiştir. Bu amaçla çalışmaya rota mesafelerinin yeniden değerlendirilmesi ile başlanmış, ardından seçilen Doğu Asya – Batı Avrupa limanları için Arktik bölgenin buz ve hava koşulları dolayısıyla hız kaybı fonksiyonunun da dahil edildiği nakliye maliyet modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan senaryo sonuçlarında NSR'nin çoğu durumda SCR'den elverişli olduğu, 2100 yılı, TSR kullanımı ve yeni teknolojilerin ortaya çıkartacağı her gelecek durumun deniz mili ölçüsü ile de orantılı olarak çok daha ekonomik olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of climate change on maritime trade were analyzed with the effectiveness of new maritime trade routes that emerged with changing environmental conditions. One of the dimensions that can address the effects of global climate change on maritime trade, new shipping routes, with the main hypothesis that“global climate change has caused the change in maritime trade”, aims to both create an empirical study and scenario the operability of these routes and to determine the accuracy of previous information or observations. It allows to test the difference hypothesis and evaluate its validity. Sub-hypotheses that seek to create a projection for the future potential of new routes with the current situation, that is, the interaction of the existing trade axis, for newly formed and probable scenarios; SCR-NSR requires comparison and testing of suitability for use. The question of where the most optimum route in Arctic transportation is and for which attraction centers it would be ideal to use, the TSR is also included in the study, and the situation in the conditions of 2100 and later, with the assumption that the future ice environment will not prevent navigational safety. It is desired to understand the role of offshore and ice class ships at different speeds, as well as low emission and fee fuels that are likely to change in the future. For this purpose, the study started with a re-evaluation of the route distances, and then a transportation cost model was created for the selected East Asian - Western European ports, including the speed loss function due to the ice and weather conditions of the Arctic region. In the scenario results created, it has been determined that NSR is more favorable than SCR in most cases, and that the year 2100, the use of TSR and any future situation that new technologies will reveal will be much more economical in proportion to the nautical mile measure.