Toroidal compactification of moduli spaces of K3 surfaces
K3 yüzeylerinin modül uzaylarinin toroidal tikizlaştirilmasi
  1. Tez No: 818679
  2. Yazar: AHMED UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULAŞ ÖZGÜR KİŞİSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Cebirsel Geometride sıkça çalışılan bir kavram olan K3 yüzeylerinin modül uzaylarının teorisi, hem matematikte hem de teorik fizikte bağlantıları nedeniyle çok ilginötir. Bu büyüleyici yüzeylerin tıkızlaştırılması da yıllarca matematikçilerin ilgi odağı olmuştur. Bu tezde K3 yüzeylerinin modül uzayının toroidal tıkızlaştırılmasını inceleyeceğiz. K3 yüzeyleri ve onların modül uzayları hakkında gerekli bilgileri ve önemli örnekleri verdikten sonra toroidal tıkızlaştırma için gerekli olan toric değişken kavramını tanıtacağız. Ardından özel bir örnek üzerinden toroidal tıkızlaştırmadaki tanımları sunacağız. En son noktada da ana teoremimizi vereceğiz ve K3 yüzeylerinin modül uzaylarına uygulayacağız.
Özet (Çeviri)
The theory of moduli spaces of K3 surfaces, a frequently studied concept in Algebraic Geometry, is very interesting because of its connections in both mathematics and theoretical physics. The compactification of these fascinating spaces has also been the focus of attention of mathematicians for years. In this thesis, we will examine the toroidal compactification of the moduli space of K3 surfaces. After giving the necessary information and important examples about K3 surfaces and their moduli spaces, we introduce the concept of toric variety required for toroidal compactification. Then, we present the definitions in toroidal compactification through a specific example. Finally, we give our main theorem and apply it to the moduli spaces of K3 surfaces.