Utilizing biodiesel from cottonseed oil for the transportation of cotton textile products: A life cycle approach
Pamuklu tekstil ürünlerinin taşınmasında pamuk tohumu yağından elde edilen biyodizelin kullanımı: Yaşam döngüsü yaklaşımı
- Tez No: 818698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ GÖRKEM ÜÇTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Petrol-bazlı dizel yakıtlar, sınırlı ve tükenmekte olan yenilenemeyen ham petrol rezervlerinden elde edilmektedir. Ayrıca, hem üretimi hem de tüketimi sera gazı emisyonlarına katkıda bulunan başlıca unsurlardan biridir. Biyodizel ise yenilenebilir kaynaklardan elde edilen daha sürdürülebilir, çevre dostu bir seçenektir ve daha düşük sera gazı emisyonlarına sahip olduğu iddia edilmektedir. Bu nedenle biyodizel kullanımı, iklim değişikliğine ilişkin çeşitli uluslararası eylemlerde vurgulanan iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için büyük bir potansiyele sahiptir. İklim değişikliğine ilişkin uluslararası eylemler ve düzenlemeler kapsamında biyodizel, karbon emisyonlarının azaltılmasında yüksek potansiyele sahip bir oyuncu olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca, bu eylem ve düzenlemeler kapsamında tekstil endüstrisi çıktılarının küresel ısınmayı artıran en önemli faktörler arasında yer aldığı da belirtilmektedir. Çünkü tekstil sektöründe fosil yakıtlar sıkça kullanılmaktadır. Dolayısıyla çevresel etkilerin azaltılması için tekstil sektöründe mümkün olduğunca sürdürülebilir alternatiflerle dönüşümün sağlanması büyük önem taşımaktadır. Buradan yola çıkarak bu tez, pamuklu tekstil ürünlerinin taşınmasında pamuk tohumu yağından elde edilen biyodizelin iklim değişikliği üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Bu analizde biyodizelin çevresel etkilerini yaşam döngüsü yaklaşımıyla değerlendirmek için CCaLC2 Karbon Ayak İzi yazılımı kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucu, pamuk tohumu yağından üretilen biyodizelin pamuklu tekstil ürünlerinin nakliyesinde kullanılmasının, nakliye için petrol-bazlı dizel kullanımından kaynaklanan sera gazı emisyonlarını yaklaşık %45,6 oranında azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Petroleum-based diesel fuel is derived from limited and depleting non-renewable crude oil reserves, and both its production and consumption is one of the main contributors to greenhouse gas (GHG) emissions. Biodiesel is a more sustainable and environmentally friendly option derived from renewable resources and is claimed to have lower GHG emissions. The use of biodiesel therefore has great potential to mitigate the impacts of climate change, which has been highlighted in various international actions on climate change. Within the scope of international actions and regulations on climate change, biodiesel has been identified as a high potential player in reducing carbon emissions. In addition, within the scope of these actions and regulations, it is also stated that textile industry outputs are among the most important factors that increase global warming. Because the textile industry involves the frequent use of fossil fuels. Therefore, it is of great importance to ensure transformation with sustainable alternatives as much as possible in the sector in order to reduce environmental impacts. Based on this, this thesis analyzes the impacts of biodiesel derived from cottonseed oil for the transportation of cotton textile products on climate change. CCaLC2 Carbon Footprint Software was used to evaluate the environmental impacts of biodiesel in this analysis with a life cycle approach. The result of this study indicates that the use of biodiesel produced from cottonseed oil for the transportation of cotton textile reduces greenhouse gas emissions coming from the use of petroleum-based diesel for the transportation by approximately 45.6%.