Âsaf Hâlet Çelebi'nin şiirlerinde tasavvufî muhteva
Sufic contents in Asaf Halet Çelebi's poems
  1. Tez No: 818699
  2. Yazar: MEHMET ENES ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kadim bir geleneğe sahip olan Türk edebiyatı Türklerin İslâmiyet'e girmesinin ardından tasavvuf ile tanışmış ve bu doğrultuda geçmişten günümüze kadar birçok müellif eserlerini tasavvuf bağlamında şekillendirmiştir. İlk dönem Cumhuriyet edebiyatı şairlerimizden Âsaf Hâlet Çelebi kendine has karakteri ve entelektüel tarzıyla edebiyatımızın önemli şahsiyetlerindendir. Çelebi şahsında Doğu-Batı kültürlerini sentezlemiş, döneminde bulunan değişim sürecinde gelenek ve yenilik arasında köprü olmuştur. Eserlerinin temel yapıtaşının tasavvufî ve mistik unsurlar olduğunu belirten Çelebi şiirlerinde sanatsal bir üslupla tasavvufî muhtevaya yer vermiştir. Bu minvalde çalışmamız ilk dönemden itibaren Türk edebiyatında görülen tasavvufi unsurların genel hatlarıyla araştırılması ve ilk dönem Cumhuriyet edebiyatı şairlerimizden Âsaf Hâlet Çelebi'nin şiirlerinde bulunan tasavvufî muhtevanın incelenmesinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish literature, which has an ancient tradition, met with Sufism after the Turks converted to Islam, and in this direction, many authors from past to present have shaped their works in the context of Sufism. Asaf Halet Çelebi, one of the poets of the early Republican literature, is one of the important figures of our literature with his unique character and intellectual style. He synthesized East-West cultures in the person of Çelebi and became a bridge between tradition and innovation in the process of change in his period. Stating that the basic building blocks of his works are mystical and mystical elements, Çelebi included mystical content with an artistic style in his poems. In this respect, our study consists of investigating the mystical elements seen in Turkish literature from the first period in general terms and examining the mystical content in the poems of Asaf Halet Çelebi, one of the poets of the early Republican literature.