Subjectivizing children: Melancholy in Alice's Adventures in Wonderland and Peter and Wendy
Çocukları özneleştirmek: Alice's Adventures in Wonderland ve Peter and Wendy'de Melankoli
  1. Tez No: 818701
  2. Yazar: ŞULE NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LUTZ PESCHKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, çocuk edebiyatı ve filmlerinde çocukların özneleştirilmesi ve bununla birlikte yetişkinler tarafından belirlenen büyüme süreçlerinin sebep olduğu melankoli ile ilgilidir. Alice's Adventures in Wonderland (1865) ve Peter and Wendy (1911) romanları ile Alice in Wonderland (1951), Peter Pan (1953), Return to Never Land (2002), bir Tim Burton filmi olan Alice in Wonderland (2010), ve son olarak Peter Pan and Wendy (2023) film adaptasyonlarının yakın okuması yapılmaktadır. Tez aynı zamanda çocukluk ve büyüme konseptlerinin söylemsel analizini yapmaktadır. Mevzubahis tez yüzyılı aşkın bir dönemi kapsayan eserleri incelediği için, bu süreçte Batı çocuk edebiyatı ve filmlerinde yaşanan değişimler ve bu değişimlerin Disney çarkına girişi de dikkate alınmaktadır. Bu tez, çocuk karakterlerin yetişkinliğe ve büyümeye dair çeşitli yaklaşımlarını incelerken yetişkinler ve çocuklarda da benzer bir durum görüldüğü için bu meseleyi Batılı sömürgeci ve sömürgeleştirilmiş özneler arasındaki dinamik ile ilişkili bir şekilde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the subjectivation of children in children's literature and film, and the melancholy caused to child characters as they are forced down a path of growing up as conceived by adults. Engaged in a close reading of Alice's Adventures in Wonderland (1865) and Peter and Wendy (1911), as well as their select film adaptations Alice in Wonderland (1951), Peter Pan (1953), Return to Never Land (2002), Tim Burton's Alice in Wonderland (2010), and finally Peter Pan and Wendy (2023), the thesis is also committed to a discourse analysis of the concepts of childhood and growing up. As the thesis is concerned with works occupying a timeframe of over a century, the shifts in Western children's literature and film, as well as their introduction into the Disney machinery is also considered. Approaching this multitude of attitudes towards how child characters relate to adulthood and growing up, the thesis connects this issue in relation to the dynamic between the Western colonizer and the colonized subjects, as the former de-subjectivizes the latter in a similar dynamic to the one between adults and children.