Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin egzersiz bağımlılığı ve fiziksel benlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between exercise addiction and physical self levels of students studying at the faculty of sport sciences
- Tez No: 818721
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET PEKEL, DOÇ. DR. EBRU OLCAY KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma ile Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin egzersiz bağımlılığı ve fiziksel benlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma tarama (survey) metodu kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın kapsam grubunu Türkiye'nin her coğrafi bölgesinden birer tane olacak şekilde rastgele seçilmiş, 7 üniversitenin spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Katılımcıların sosyo demografik bilgilerinin elde edilebilmesi için“Kişisel Bilgi Formu”, egzersiz bağımlılığı düzeylerinin belirlenebilmesi için“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği (EBÖ)”ve fiziksel benlik düzeylerinin belirlenebilmesi için“Fiziksel Benlik Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilmiş olan verilere normallik testi yapılmış olup, verilerin normal dağıldığı tespit edilmiştir. İkili karşılaştırmalarda Independent Sample T testi, çoklu karşılaştırmalarda One Vay Anowa ve farklılık kaynağının belirlenmesinde Tukey HSD testi kullanılmıştır. İki ölçek arasında nasıl bir ilişki olduğunun belirlenebilmesi için ise Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between exercise addiction and physical self levels among students studying in the Faculty of Sports Sciences. The survey method was employed as the research design for this study. The scope of the study consisted of students enrolled in the sports sciences faculties of seven randomly selected universities, with one representative from each geographical region in Turkey. In order to obtain participants' socio-demographic information, a“Personal Information Form”was utilized. To determine the levels of exercise addiction, the“Exercise Addiction Scale (EAS)”was employed, and to determine the levels of physical self-concept, the“Physical Self Inventory - Turkish version”was utilized. A normality test was conducted on the obtained data, and it was determined that the data followed a normal distribution. For pairwise comparisons, the Independent Samples t-test was employed, while for multiple comparisons, the One-Way ANOVA test was used, and Tukey's Honestly Significant Difference (HSD) test was employed to determine the source of differences. To determine the relationship between the two scales, the Pearson correlation test was employed.