Şizofreni hastalarında iskemi modifiye albümin (İMA), albümin, total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS) ve interlökin-18 seviyelerinin incelenmesi
Investigation of ichemia modified albumin (İMA), albumin, total oxidant level (TOS), total antioxidant level (TAS) and interleukin-18 levels in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 818746
  2. Yazar: ÖZLEM TAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı tedavi almayan ve en az 1 yıldır düzenli tedavi alan şizofreni hastalarında plazma İskemi Modifiye Albümin (İMA), Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidan Seviye (TOS), Oksidatif Stres İndeksi (OSİ), Albümin ve İnterlökin-18 (İL-18) düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve hastalık şiddeti ve işlevsellikleri ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 01.04.2022-01.04.2023 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı'na başvuran 18-65 yaşları arasında DSM-5 tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı almış; hiç tedavi almamış ya da en az 1 aydır tedavi almayan 41 hasta, en az 1 yıldır düzenli tedavi alıp remisyonda olan 50 hasta ve 50 sağlıklı gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Toplam üç grup oluşturuldu. Grup 1: Hiç tedavi almamış ya da en az 1 aydır tedavi almayan 41 şizofreni hastası, Grup 2: En az 1 yıldır düzenli tedavi alıp remisyonda olan 50 şizofreni hastası, Grup 3: Yaş, cinsiyet ve eğitim seviyesi açısından eşleştirilmiş 50 sağlıklı gönüllü katılımcı (kontrol grubu) çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcılara sosyodemografik veri formu; hasta grubundaki bireylere ise Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGI) ve Sheehan Yeti Yitimi Ölçeği (SYÖ) uygulandı. Katılımcılardan en az 12 saat açlık sonrası venöz kan örnekleri toplandı. İMA, TOS, TAS EREL yöntemi kullanılarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalına ait laboratuvarda otoanalizörde ticari kit kullanılarak çalışıldı. Albümin ve İL-18 düzeyleri Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalına ait laboratuvarda ELİSA yöntemi ile ticari kit kullanılarak çalışıldı. Verilerimizin istatistiksel değerlendirmesinde IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 for windows istatistik paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızın ana bulgusu; oksidatif stres parametrelerinden biri olan İMA'nın tedavi almayan grupta tedavi alan gruba ve kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olmasıdır. Bir diğer önemli bulgu ise IL-18'in tedavi almayan grupta kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük olmasıdır. Sonuçlar: Çalışmamızda elde ettiğimiz veriler; şizofreni hastalarında oksidatif stresin arttığını ve oksidatif stres parametrelerinden biri olan İMA'nın şizofreni patogenezinde yeri olabileceğini kanıtlamaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Şizofreni, Oksidatif Stres, İMA, TOS, TAS, OSİ, İL-18
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to compare plasma Total Antioxidant Level (TAS), Total Oxidant Level (TOS), Oxidative Stress Index (OSI), Ischemia Modified Albumin (IMA), Albumin and Interleukin-18 (IL-18) levels with healthy controls and to investigate their relationship with disease severity and functionality in schizophrenia patients who do not receive treatment and receive regular treatment for at least 1 year. Materials and Methods: He/She was diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 diagnostic criteria between the ages of 18-65, who applied to the Dicle University Medical Faculty Hospital Psychiatry Department between 01.04.2022 and 01.04.2023; 41 patients who did not receive any treatment or did not receive treatment for at least 1 month, 50 patients who received regular treatment for at least 1 year and were in remission, and 50 healthy volunteer participants were included. A total of three groups were created. Group 1: 41 schizophrenic patients who did not receive any treatment or did not receive treatment for at least 1 month, Group 2: 50 patients with schizophrenia who have received regular treatment for at least 1 year and are in remission, Group 3: 50 healthy volunteer participants (control group) matched for age, gender and education level were included in the study. Sociodemographic data form for all participants; Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Clinical Global Impression Scale (CGI) and Sheehan Disability Scale were applied to individuals in the patient group.Venous blood samples were collected from the participants after at least 12 hours of fasting. It was studied using a commercial kit in an autoanalyzer in the laboratory of Dicle University Faculty of Medicine, Biochemistry Department using the IMA, TOS, TAS EREL method. Albumin and IL-18 levels were studied in the laboratory of Dicle University Faculty of Medicine, Department of Biochemistry, using the ELISA method using a commercial kit. IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21.0 for windows statistical package program was used for the statistical evaluation of our data. Results: The main finding of our study; One of the oxidative stress parameters, IMA, is significantly higher in the untreated group than in the treated group and the control group. Another important finding is that IL-18 was significantly lower in the untreated group than in the control group. Conclusion: The data we obtained in our study; proves that oxidative stress increases in schizophrenia patients and that IMA, one of the oxidative stress parameters, may have a place in the pathogenesis of schizophrenia. KEYWORDS: Schizophrenia, Oxidative Stress, IMA, TOS, TAS, OSI, IL-18