Kolorektal cerrahi geçiren hastalarda postoperatif susuzluğun hasta konforu ve iyileşme kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of postoperative thirst on patient comfort and recovery quality in patients undergoing colorectal surgery
- Tez No: 818849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, kolorektal cerrahi geçiren hastalarda postoperatif susuzluğun hasta konforu ve iyileşme kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışma, prospektif tanımlayıcı ilişkisel tipte bir araştırmadır. Bu araştırma, Temmuz 2022 – Ocak 2023 tarihleri arasında Ankara ilindeki bir üniversite hastanesinin Genel Cerrahi Klinikleri'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 110 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Hasta Tanılama Formu, Sayısal Derecelendirme Ölçeği (SDÖ), Susuzluk Semptomunu Değerlendirme Ölçeği (SSDÖ), Perianestezi Konfor Ölçeği (PKÖ) ve İyileşme Kalitesi Anketi – 40 (İKA-40) kullanılmıştır. Bu çalışmada katılımcıların yaş ortalaması 61,35±13,79 olup, çoğunluğu (%62,7) erkektir. Katılımcılara en sık kolon (%36,4) ve rektum (%34,5) kanser tanısı nedeniyle kolon rezeksiyonu (%50,1) ameliyatı uygulandığı belirlenmiştir. Katılımcıların susuzluk şiddeti puan ortalamalarının SDÖ'ne göre sırasıyla 7,27±2,39, 7,27±2,01 ve 6,17±2,89 olduğu, SSDÖ'ne göre de sırasıyla 12,25±4,65, 12,36±4,49 ve 11,27±4,76 olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada katılımcıların PKÖ puan ortalaması 5,12±0,43 olup, konfor düzeylerinin yüksek olduğu; İKA-40 toplam puan ortalaması ise 171,58±10,33 olup, iyileşme kalitesinin iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmada katılımcıların deneyimledikleri susuzluk semptomunun hem SDÖ'i hem de SSDÖ'ine göre orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Yapılan değerlendirmelerde susuzluk şiddetindeki artışın katılımcıların iyileşme kalitesi düzeyini azalttığı, konfor düzeyindeki artışın da iyileşme kalitesi düzeyini artırdığı belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre kolorektal cerrahi uygulanacak hastalarda susuzluğun daha sık değerlendirilmesiyle birlikte susuzluk semptomunu azaltacak ve hastaların konfor düzeylerini artıracak uygulamaların hemşirelik bakımında yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of postoperative thirst on patient comfort and quality of recovery in patients undergoing colorectal surgery. This study is a prospective descriptive relational study. This research was carried out in the General Surgery Clinics of a university hospital in Ankara between July 2022 and January 2023. The study sample consisted of 110 patients. Patient Identification Form, Numeric Rating Scale (NRS), Thirst Symptom Assessment Scale (TSAS), Perianesthesia Comfort Scale (PCS) and Recovery Quality Questionnaire-40 (QoR-40) were used to collect data. The meanage of the participants in this study was 61,35±13,79 years and the majority (62,7%) were male. It was determined that colon resection (50,1%) surgery was applied to the participants most frequently due to the diagnosis of colon (36,4%) and rectum (34,5%) cancer. It was determined that the mean thirst severity score of the participants was 7,27±2,39, 7,27±2,01 and 6,17±2,89 respectively, according to the NRS; 12,25±4,65, 12,36±4,49 and 11,27±4,76 respectively, according to the TSAS. In this study, the mean PCS score of the participants was 5,12±0,43 and their comfort level was high; the total mean score of the participants' QoR-40 was 171,58±10,33 and the quality of recovery was determined to be at a good level. In the study, it was determined that the thirst symptom experienced by the participants was moderate according to both NRS and TSAS. In the evaluations, it was determined that the increase in the severity of thirst decreased the recovery quality level of the participants and the increase in the comfort level increased the level of recovery quality. Therefore, it is recommended that applications that will reduce thirst symptoms and increase the comfort level of patients should be included in nursing care, along with more frequent assessment of thirst in patients who will undergo colorectal surgery.