Bending analysis of fiber-reinforced laminated composite plates
Fiber takviyeli kompozit levhaların eğilme analizi
- Tez No: 818927
- Danışmanlar: PROF. DR. HACİ MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Farklı malzemelerden oluşturulmuş kompozit sistemler başlıca üç gruba ayrılabilir: taneciklerle güçlendirilmiş kompozitler, fiber çubuklarla güçlendirilmiş kompozitler, tabakalı kompozitler. Bu çalışmada fiber çubuklu kompozit malzemeler incelenecektir. Kompozit plak ortotrop malzeme özelliği göstermekte olup, farklı iki malzemenin (fiber ve matris) özellikleri birleştirilerek oluşturulmuştur. Plağın malzeme özellikleri belirlenirken“Rule-of-Mixture”kullanılmıştır. Bu çalışmada, fiber çubuklarla güçlendirilmiş, çok sayıda tabakadan oluşmuş plakların plak düzlemine dik doğrultuda yüklenmesi ile oluşan plak gerilme değerleri ile plak deplasman değerleri, enerji ve denge denklemleri ile belirlenip yükleme etkisindeki plağın davranışı saptanacaktır. Bu çalışmada, fiber çubuklarla güçlendirilmiş tabakalar“Rule-of-Mixture”kullanılarak ortotrop tabakalar'a dönüştürülecek, bu tabakalar için yazılan gerilme ifadeleri ile klasik tabaka teorileri kullanılarak plak gerilme ifadeleri elde edilip differansiyel denklem çözümü yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Particulate composites, fiber-reinforced composites, and layered composites are the three major categories of composite systems made from different materials. This study will analyse composite materials including fibers. A composite plate has orthotropic material properties and it is made of two different materials (fiber and matrix). Rule-of-Mixture is used to determine the plate's material behaviours. In this study, the energy and balance equations will be used to determine the plate stresses values and plate displacement values resulting from the loading of multi-layered plates reinforced with fibers in a direction perpendicular to the plate plane, as well as the behaviour of the plate under load. In this study, fiber-reinforced layers will be analyzed as orthotropic layers using the“Rule-of-Mixture”, stress expressions will be developed and plate stress expressions will be derived using classical layer theories and differential equations.