Müsilaj arıtımı için susuzlaştırma proseslerinin incelenmesi
Evaluation of dewatering process for musilage treatment
  1. Tez No: 818958
  2. Yazar: ŞEYMA PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Müsilaj, bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen yapışkan bir hücre dışı salgısıdır. Denizlerde müsilaj ise çeşitli deniz organizmaları tarafından salgılanan yüksek miktarda hücre dışı organik maddenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Deniz salyası olarak da adlandırılan müsilaj oksijen geçişini de engelleyerek denizlerde kirliliğe sebep olmaktadır. Dünyada ilk 1729'da İtalya kıyılarında Adriyatik Denizi'nde, Türkiye'de ise ilk olarak 1997 yılında Marmara Denizi Çanakkale Boğazı'nda görülmüştür. En son ise 2021 yılında Ocak ayında Marmara denizinde tekrar gözlendi. Sıcaklıkların artmasıyla Nisan ayında çok fazla yayılım gösterdi. Bu çalışma ile ekosistemi tehdit eden müsilajın elektrooksidasyon düzeneği ile yapısındaki ağır metal, anyon, katyon, toc, nem içeriği, ph ve bakteriyolojik değişimleri incelenmiştir.Marmara denizinin yüzeyinden sıyırma yöntemiyle toplanan müsilaj numunelerine elektrooksidasyon düzeneği ile farklı zamanlarda farklı akımlar uygulanmış ve analizleri yapılmıştır. Başlangıçtaki akım uygulanmamış kontrol numunesi ile konsantrasyonları karşılaştırılmıştır. Çalışmalar sonunda müsilajın nem oranının ortalama %96,1 olduğu tespit edilmiştir. Yapılan ağır metal analizlerinde müsilajın katı fazında Al, Ar, Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Zn, P ve V konsantrsyonları 3A akım uygulandıktan 8 saat sonunda konsantrasyonları artış göstermiş olup B azalmıştır. Müsilajın sıvı faz kısmında ise Al, Ar, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, P konsantrsyonları baştaki konsantrasyonlarına göre azalmış olup B ve Cr artmıştır. Yapılan katyon analizlerinde NH4 konsantrasyonu azlmış olup, Na, K, Mg, Ca konsantrasyonları 3A 8 saat sonunda konsantrasyonlarında artış gözlenmiştir. Anyon konsantrasyonları başlangıçtakine göre artış olduğu gözlenmiştir. TOC konsantrasyonu 3A 8 saat sonunda başlangıç konsantrasyonuna göre azalmıştır. Bakteriyolojik analizlerinde ise 3 amper uygulandığında tüm dilüsyonlarda bakteri tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Mucilage is a sticky extracellular secretion produced by plants and some microorganisms. In marine environments, mucilage forms when a large amount of extracellular organic matter secreted by various marine organisms accumulates. Also known as sea snot, mucilage causes pollution in the seas by hindering the passage of oxygen. The first occurrence of mucilage in the world was observed in 1729 in the Adriatic Sea off the coast of Italy, while in Turkey, it was first observed in 1997 in the Çanakkale Strait of the Marmara Sea. The most recent observation was in January 2021 in the Marmara Sea. It spread significantly in April as temperatures increased. This study examines the changes in the structure of mucilage that threaten the ecosystem through an electrooxidation device, including heavy metals, anions, cations, total organic carbon (TOC), moisture content, pH, and bacterial changes. Mucilage samples collected by skimming the surface of the Marmara Sea were subjected to different currents at different times using an electrooxidation device, and their analyses were conducted. The concentrations were compared with a control sample where no current was applied initially. The study found that the average moisture content of mucilage was 96.1%. In the analysis of heavy metals, the concentrations of Al, Ar, Cd, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, Zn, P, and V increased after applying a 3A current for 8 hours in the solid phase of mucilage, while B decreased. In the liquid phase of mucilage, the concentrations of Al, Ar, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb, and P decreased compared to their initial concentrations, while B and Cr increased. In the cation analysis, NH4 concentration decreased, while Na, K, Mg, and Ca concentrations increased after applying a 3A current for 8 hours. Anion concentrations were observed to increase compared to the initial concentrations. TOC concentration decreased after 8 hours with a 3A current. In the bacterial analysis, no bacteria were detected in all dilutions when a 3A current was applied.