Ailesel akdeniz ateşi hastalarında tanı süreci ve tanı sürecindeki gecikmeyle ilgili faktörlerin değerlendirilmesi
The diagnosis process in patients with familial mediterranean fever and evaluation of the factors related to the delay in the diagnosis process
  1. Tez No: 818962
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇETİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Ailesel Akdeniz ateşi (AAA) en yaygın otoinflamatuar hastalıktır. Tipik olarak hastalar, tekrarlayan ve kendi kendine sonlanan ateş atakları ve plörit, peritonit, artritin sebep olduğu ağrı veya erizipel benzeri deri lezyonundan şikayetçidir. Türkiye, dünyadaki en yüksek insidans ve prevalans oranlarından birine sahiptir. Tanı klinik belirtilere dayanır, ancak hastalık farklı klinik fenotiplerle belirebilir. Çeşitli araştırmalar, İsrail ve Türkiye gibi AAA için endemik bölgeler olarak nitelendirilen ülkelerde bile tanısının gecikebileceğini bildirmiştir. Yanlış tanı gereksiz cerrahi müdahalelere yol açabilir. Tanı gecikmesi amiloidoz riskini yükseltebilir. AAA tanısında gecikme, morbiditeyi önemli derecede artırabilir ve hem mortalite hem de sağlık bakım harcamalarında yükselişe neden olabilir. Bununla birlikte, spesifik olarak tanı gecikmesinin veya yanlış tanının sebeplerini inceleyen çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmanın amacı AAA hastalarının başlangıç belirtileri, belirtilerin ortaya çıkmasından tanı alana kadar geçen sürenin belirlenmesi, geç tanı alması ile ilişkili faktörlerin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak planlanan çalışmamız, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Kliniği ve bağlı polikliniklerine başvuran, AAA nedeni ile tedavi edilmekte olan ve çalışmaya katılmakta gönüllü olan 169 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışma için hazırlanan anket formunda; sosyodemografik özellikler, AAA ile ilgili ilk başlangıç semptomlarını, bu semptomlarla daha önce hangi sağlık kuruluşuna müracaat ettiği, ailede etkilenen başka bireylerin olup olmadığı gibi hastalıkla ilişkili klinik özellikleri ve tanı konulana kadar geçen sürenin incelendiği sorular sorulmuştur. Veriler SPSS programı ile uygun testlerle analiz edilmiştir. Analizlerde iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Familial Mediterranean fever (FMF) is the most common autoinflammatory disease. Typically, patients complain of recurrent episodes of self-limiting fever and pain caused by pleuritis, peritonitis, arthritis, or an erysipelas-like skin lesion. Turkey has one of the highest incidence and prevalence rates in the world. Diagnosis is based on clinical signs, but disease may present with different clinical phenotypes. Various studies have reported that its diagnosis may be delayed even in countries that are characterized as endemic areas for FMF, such as Israel and Turkey. Delay in diagnosis may increase the risk of amyloidosis.Delay in diagnosis of FMF can significantly increase morbidity and increase both mortality and health care expenditures. However, studies specifically examining the causes of diagnosis delay or misdiagnosis are limited.The aim of this study is to determine the initial symptoms of FMF patients, the time from the onset of symptoms to diagnosis, and the factors associated with delayed diagnosis. Materials and Methods: Our cross-sectional study was conducted on patients who applied to Gülhane Training and Research Hospital Rheumatology Clinic and its affiliated polyclinics, were treated for FMF, and volunteered to participate in the study. In the questionnaire form prepared for the study; Sociodemographic characteristics, initial initial symptoms of FMF, which health institution he had applied to before with these symptoms, whether there were other affected individuals in the family, clinical features related to the disease, and the time to diagnosis were asked. The data were analyzed with the SPSS program with appropriate tests. In the analysis, Mann Whitney U test was used to compare two independent groups, and Kruskal Wallis test was used to compare three or more independent groups. p value of