Türkiye'de belediyelerin göç yönetimi: Esenyurt, Zeytinburnu ve Sultanbeyli Belediyeleri Örneği
Migration management of municipalities in Turkey: Example of Esenyurt, Zeytinburnu and Sultanbeyli Municipalities
- Tez No: 818961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KÖMÜRCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Göç yönetiminde yerel yönetimler önemli bir aktördür. Ulusal düzeyde uygulanan göç politikalarının etkinliği için yerel yönetimlerin bu politikalara uyumlu politikalarının olması beklenmektedir. İstanbul Türkiye'nin en fazla göçmen barındıran şehridir. İstanbul'da bulunan ilçe belediyeleri geçici koruma altındaki bireylere ev sahipliği yapmaktadır. İlçe belediyeleri, yasal olarak yetkili olmadıkları halde geçici koruma altındaki bireylere hizmet sunmakta, toplumsal kabul ve uyumlarını sağlamak için faaliyetler geliştirmektedir. Bu kapsamda çalışmada, İstanbul'da yoğun geçici koruma altında Suriyeli nüfusu bulunan ilçe belediyelerinin göçü nasıl yönettiği ve geliştirdikleri göç politikalarının ulusal politikayı hangi düzeyde desteklediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu incelemede nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme tekniği ve yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Doküman inceleme tekniğiyle belediyelerin 2020-2024 stratejik planları ve 2017-2022 yılları arasında yayınladıkları faaliyet raporları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu bölümde örnek olay olarak seçilen Esenyurt, Zeytinburnu ve Sultanbeyli Belediyelerinde geliştirilen politika ve yürütülen faaliyetlerle ne gibi değişiklikler olduğunu tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın saha aşamasında, 26 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formu hazırlanmış, bu sorular Esenyurt Belediyesi'nden iki, Zeytinburnu Belediyesi'nden dört ve Sultanbeyli Belediyesi'nden beş olmak üzere toplamda on bir katılımcıya yöneltilmiştir. Araştırma sonucunda, belediyelerin göçle ilgili birimler oluşturarak göçle gelen bireylere yönelik hizmetler sunduğu, Zeytinburnu ve Sultanbeyli Belediyesi'nin siyasi parti faktör de dikkate alınarak ulusal göç politikasını önemli derecede destekledikleri, Esenyurt Belediyesi'nin ise ulusal politikayı destekleme sürecinin ise ilçede bulunan herkese hizmet sunma noktasında sınırlı kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments are an important actor in migration management. For the effectiveness of migration policies implemented at the national level, it is expected that local governments will have policies compatible with these policies. Istanbul is the city hosting the largest number of immigrants in Turkey. The district municipalities in Istanbul host individuals under temporary protection. District municipalities provide services to individuals under temporary protection even though they are not legally authorized and develop activities to ensure their social acceptance and compliance. In this context, in this study, it is aimed to examine how district municipalities with Syrian population under intense temporary protection manage migration and to what extent their migration policies support national policy. In this review, document examination technique and semi-structured interview technique were used from qualitative research methods. With the document examination technique, the 2020-2024 strategic plans of the municipalities and the activity reports published between the years 2017-2022 were examined comparatively. In this section, it is aimed to determine what kind of changes have occurred with the policies and activities developed in Esenyurt, Zeytinburnu and Sultanbeyli Municipalities selected as case studies. In the field phase of the research, a semi-structured interview form consisting of 26 questions was prepared and these questions were directed to eleven participants in total, two from Esenyurt Municipality, four from Zeytinburnu Municipality and five from Sultanbeyli Municipality. As a result of the research, it was determined that municipalities provided services for individuals who came with migration by creating units related to migration, Zeytinburnu and Sultanbeyli Municipality supported the national migration policy significantly by taking into account the political party factor, and Esenyurt Municipality's process of supporting the national policy was limited to providing services to everyone in the district.