Mobile Art Along the Silk Roads: Mehmed Siyah Kalem Paintings
Kadim İpek Yolları'nda Bir Sanat Serüveni: Mehmet Siyah Kalem Resimleri
  1. Tez No: 818964
  2. Yazar: KİRAZ PERİNÇEK KARAVİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SELÇUK ESENBEL, PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 571
Özet
Bu çalışma, bir grup resmin kadim İpek Yolları'nda yaşadığı serüveni tarihsel bağlamına yeniden oturtmayı amaçlamaktadır. Mehmet Siyah Kalem resimleri olarak bilinen bu eşsiz eserler, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde iki albümün farklı varaklarına kesilip yapıştırılmış halde karşımıza çıkar. Çin etkisi taşıyan sanatsal teknik ve malzeme ile göçebe yaşam konularına bakarak, eserlerin 14. yüzyılda Çin ve Orta Asya Türk alemlerinin kesiştiği kendine özgü bir coğrafyada üretildiği sonucuna varıyoruz. Bu eserlerin hikâye anlatıcılara eşlik etmek üzere tasarlandığını varsaysak da, özgün biçimlerini yitirmiş olmaları bu hikâyelere ulaşmamıza engel oluyor. Albümlerin içeriği, bu derlemenin 15. yüzyılda Tebriz'deki Akkoyunlu sarayında yapılmış olabileceğini düşündürmektedir. Tarihsel ipuçları, Yavuz Sultan Selim'in hükümdarlığı döneminde (1512-1520) Osmanlı sarayına ganimet olarak getirildiklerini destekler. 19. yüzyıl sonlarında fotoğraf projelerine malzeme olan, daha sonra Osmanlı sarayından çalınarak Batı merkezlerine kaçırılan kimi parçalar, saygın koleksiyonlarda yer bulmuştur. Bu tez, Mehmet Siyah Kalem'e ilişkin gizemi çözmede üç alanda katkı sağlamaktadır: İlk olarak, bir merkezden diğerine sürüklenen resimlerin yolculuğundaki çeşitli karanlık anları aydınlatan yeni ve sarsıcı kaynaklar sunmaktadır. İkincisi, gündelik yaşam içindeki kullanımlarına odaklanarak, Çin sanat gelenekleriyle olan bağları ve anlattıkları hikâyeler konusunda öneriler yapmaktadır. Bu çalışmanın temel katkısı ise bu sanatın serüvenindeki anlam değişimlerinin tarihteki dönüşümlere ışık tuttuğunu savunması ve teorik düzlemde ispat etmesidir. Mehmet Siyah Kalem resimlerinin serüveni, son derece yerel ve bir o kadar da küresel bağlantılar aracılığıyla, bize tarihi öğretir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to put a group of paintings back in their historical contexts, among which they had been mobile along the ancient Silk Roads. Known as Mehmed Siyah Kalem paintings, these unique works of art are found cut and pasted on various folios of two albums in Topkapı Palace Museum Library. The artistic style with Chinese impact, materials and themes of nomadic life implicate a production environment at the intersection of Chinese and Central Asian Turkic realms in the fourteenth century. Although scholars assume their purpose is to illustrate recitations, they are deprived of their original format. Other works of art in the albums support their compilation in the Akkoyunlu court in Tabriz during the fifteenth century. Shreds of evidence strengthen their entry into the Ottoman court as spoils in Selim I's reign (1512-1520). Subject to photography projects stolen from the Ottoman palace library, some of them were smuggled to urban sites of Orientalism at the turn of the twentieth century. This dissertation contributes to the literature in solving the enigma of these paintings in three aspects: First is the abundant groundbreaking sources to enlighten various dark moments of the paintings' mobility. Second is the analysis to reveal the links with Chinese artistic traditions and to substantiate the storytelling function in daily practices. The last and fundamental contribution of this study is the theoretical framework that presents these paintings as mobility elements with shifting local meanings and global implications, where through these perception changes, we can trace historical transformations.