Online ticarette en iyi fiyat garantisi yoluyla rekabet ihlali
Breach of competition through best price guarantee in online trading
- Tez No: 818997
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY UZUNALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Online ticarette en iyi fiyat garantisi hükümleri, sözleşmelerde, en çok kayrılan müşteri koşulu (EKM) düzenlemeleri ile ortaya çıkmaktadır. Platformların EKM koşulundan yararlandığı durumlarda, sağlayıcılar, koşulun dar veya geniş olmasına göre, diğer satış kanallarına yönelik bazı kısıtlamalar ile karşı karşıya kalmaktalardır. Özellikle pazar gücü yüksek, geçit bekçisi niteliğindeki platformlar bakımından, geniş EKM koşulunun uygulanması, daha büyük rekabetçi endişelere neden olabilmektedir. En iyi fiyat garantisi klozları ile, 4054 sayılı Kanun'un 4. ve 6. maddeleri kapsamında rekabetin kısıtlanarak ihlal edilmesi durumu oluşabilir. Eğer EKM koşulundan yararlanan platformun pazar payı %30'un altındaysa, grup muafiyetinden yararlanılabilir. Eğer üstündeyse de, durumun koşullarına göre bireysel muafiyetten yararlanılabilir. Bu çalışma, en iyi fiyat garantisi hükümlerini olumlu ve olumsuz tüm yönleri ile ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The best price guarantee provisions in online commerce emerge with the most favored customer condition (MFC) arrangements in the contracts. Where platforms make use of the MFC condition, providers are faced with some restrictions on other sales channels, depending on whether the condition is narrow or broad. The application of the broad MFC requirement may raise greater competitive concerns, especially for gatekeeper platforms with high market power. With the best price guarantee clauses, a violation of competition may occur within the scope of Articles 4 and 6 of the Turkish Competition Law legislation. If the market share of the platform benefiting from the MFC clause is below 30%, the block exemption can be used. If higher, individual exemption may be used depending on the circumstances of the case. This study deals with the best price guarantee provisions with all their positive and negative aspects.