Evaluation of phytoremediation potential of sedum plumbizincicola
Sedum plumbizincıcola'nın fitoremediasyon potansiyelinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 819018
  2. Yazar: ONYINYE ANTHONIA EZEIFEKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VIOLINA ANGELOVA, PROF. DR. COŞKUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, gelecek vaat eden bir bitki türü olan Sedum plumbizincola'nın fitoremediasyon amaçlı potansiyelini araştırmaktadır. Araştırma, organik değişikliklerin ağır metallerin alımı ve Sedum plumbizincola tarafından mikro ve makro elementlerin birikimi üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Bulgaristan'ın Plovdiv kenti yakınlarındaki Demir Dışı Metaller Fabrikası civarından toplanan toprak örneklerinde kontrollü koşullarda denemeler yapılmıştır. Saksı denemesi, beş işlem ve üç tekrarlamalı (15 saksı) ile tam şansa bağlı blok deseni uygulanmıştır. Uygulamalar, herhangi bir organik değişiklik içermeyen bir kontrol grubunun yanı sıra, kuru toprağın ağırlığına bağlı olarak sırasıyla % 5 ve % 10 oranlarında solucan gübresi ve biyokömürü içermektedir. Organik maddelerinin uygulanması, toprağın fizikokimyasal özelliklerini önemli ölçüde etkilemiştir. Organik madde, elektriksel iletkenlik ve makro elementlerin (P, K, Ca ve Mg) ve mikro elementlerin (Fe, Mn, Zn) konsantrasyonlarının artmasına neden olmuştur. Sonuç olarak, organik madde uygulamaları Sedum plumbizincola'nın ağır metallerin ve mikro ve makro elementlerin alımını etkilemiştir. Çalışma ayrıca organik katkı maddesinin türüne ve miktarına bağlı olarak verim farklılıklarını gözlemlenmiştir. Spesifik olarak, % 10 solucan gübresi uygulamasına sahip varyant, kontrol numunesinden üç kat daha fazla Cd ve Zn alımına nened olmuştur. Buna karşılık, % 10 biyokömür uygulamasının mahsul verimi üzerinde ihmal edilebilir bir etkisi görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları, Sedum plumbizincola'nın fitoremediasyon potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için organik madde uygulamalarının önemini vurgulamaktadır. Organik katkı maddeleri, toprak özelliklerini iyileştirerek ve besin mevcudiyetini etkileyerek ağır metallerin ve temel elementlerin bitkiler tarafından alımını kolaylaştırabilir. Sonuçlar, bitki performansını ve metal alım verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için uygun organik düzenleyicilerin seçilmesinin ve optimal dozajlarının belirlenmesinin önemini vurgulayarak Sedum plumbizincola'yı fitoremediasyonda kullanmaya yönelik sürdürülebilir stratejileri anlamamıza katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the potential of Sedum plumbizincola, a promising plant specie, for phytoremediation purposes. The research focuses on the impact of organic amendments on the uptake of heavy metals and the accumulation of micro and macroelements by Sedum plumbizincola. Controlled experiments were conducted using soil samples collected from the vicinity of the Non-Ferrous Metals Work near Plovdiv, Bulgaria. The pot experiment followed a randomised complete block design, with five treatments and three replications (15 pots). The treatments included a control group without any organic amendments, as well as vermicompost and biochar amendments applied at rates of 5% and 10%, respectively, based on the weight of dry soil. The application of organic additives significantly influenced the soil's physicochemical characteristics. It led to increased concentrations of organic matter, electrical conductivity, and macroelements (P, K, Ca, and Mg) and microelements (Fe, Mn, Zn). Consequently, the presence of organic amendments affected Sedum plumbizincola's absorption of heavy metals and micro- and macroelements. The study also observed yield variations based on the type and quantity of the organic additive. Specifically, the variant with 10% vermicompost application produced Cd and Zn yields that were up to three times greater than the control sample. In contrast, the administration of 10% biochar had a negligible effect on crop yield. The results from this study highlight the significance of organic amendments for maximising the phytoremediation potential of Sedum plumbizincola. Organic additives can facilitate the uptake of heavy metals and essential elements by plants by enhancing soil properties and influencing nutrient availability. The results contribute to our understanding of sustainable strategies for employing Sedum plumbizincola in phytoremediation by emphasising the importance of selecting appropriate organic amendments and determining their optimal dosage in order to maximise plant performance and metal uptake efficiency.