Nitrogen management in crop cultivation using biofertilizer containing free-living nitrogen fixing bacteria
Serbest azot fikse eden bakterileri içeren biyogübre kullanımının ürün yetiştiriciliğinde azot yönetimi
- Tez No: 819024
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kimyasal aşırı gübreleme, gıda talebinin artmasıyla birlikte çevre ve toprak sağlığı üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Sürdürülebilir tarımsal uygulamalar, çevre dostu yaklaşımların benimsenmesini gerektirmektedir. Serbest yaşayan azot bağlayıcı mikroorganizmalar içeren biyogübreler bu konuda umut verici bir alternatif sunmaktadır. Biyogübreler, kimyasal gübrelerden bağımsız olarak veya birlikte uygulanabilir, ancak bu yaklaşım optimal dozu, gübre oranlarını, uygun uygulama zamanını ve bitki türlerinin beraber uygulamalara verdiği tepkilerin bilinmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, biyogübrenin kimyasal gübrelerle birlikte kullanımının toprak ve bitkilerin önemli fiziko-kimyasal, fizyolojik ve biyokimyasal parametreleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Araştırma, buğdayla yapılan bir tarla denemesi ile ve kontrollü koşullarda mısır bitkisinde yürütülen saksı denemesi olmak üzere iki denemeden oluşmaktadır. Toprak ve bitkilerde azot içeriği, fotosentetik parametreler, çözünebilir protein düzeyleri ve uygulamaların antiradikal (DPPH) aktivitesi gibi parametreler belirlenmiştir. Buğday'da yürütülen tarla denemesnde, 1 kg/ha dozunda uygulanan Nuptak biyogübresi, kontrol uygulamasına amonyum azot içeriğinde iki kat artışa neden olmuştur. Nuptak biyogübresi ile takviye edilen buğday yapraklarında fotosentetik hızı uyarırken toplam klorofil içeriğini etkilemediği belirlenmiştir. Nuptak biyogübresinin kullanımı, suboptimal gübreleme kaynaklı verim kaybını telafi etmeye yardımcı olmuştur. Örneğin, %50 gübreleme oranında verim sadece %12 azaldığı belirlenmiştir. Mısır'da yürütülen saksı denemesinde, biyogübre uygulaması toprak solunumunu ve amonyum içeriğini artırdığı belirlenmiştir. Ancak, Priestia megaterium CB2001 suşu ile aşılamanın biyogübre etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Genel olarak çalışma sonunda, toprak ve bitki parametrelerini olumlu yönde etkileyerek suboptimal gübreleme uygulamalarının olumsuz sonuçlarını hafifletmeye yardımcı olduğu için biyogübreleri kimyasal gübrelerin tamamlayıcısı olarak kullanmanın potansiyel faydalarının olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Chemical overfertilization, driven by the increasing demand for food, has a detrimental impact on the environment and soil health. Sustainable agricultural practices necessitate the implementation of eco-friendly approaches. Biofertilizers containing free-living nitrogen-fixing microorganisms offer a promising alternative in this regard. Biofertilizers can be applied independently or in conjunction with chemical fertilizers, but this approach requires understanding of optimal dosages, fertilizer ratios, appropriate application timing, and crop-specific responses to combined treatments. The objective of the current study was to evaluate the effects of using biofertilizer as a supplement to chemical fertilizers on key physicochemical, physiological, and biochemical parameters of soil and plants. The research comprised two experiments: a field experiment conducted with wheat and a controlled maize pot experiment. Parameters such as nitrogen content in soil and plants, photosynthetic parameters, soluble protein levels, and antiradical (DPPH) activity of the treatments were observed. In the wheat field experiment, the application of Nuptak biofertilizer at a dose of 1 kg/ha resulted in a twofold increase in ammonium nitrogen content compared to the control treatment. Supplementation with Nuptak biofertilizer stimulated the photosynthetic rate in wheat leaves without affecting total chlorophyll content. The use of Nuptak biofertilizer helped compensate for productivity loss caused by suboptimal fertilization; for instance, at a 50% fertilization rate, the yield only decreased by 12%. In the maize pot experiment, biofertilizer application increased soil respiration and ammonium content. The inoculation with the Priestia megaterium CB2001 strain requires further investigation to assess the effects of the biofertilizer. Overall, the study highlights the potential benefits of using biofertilizers as supplements to chemical fertilizers, as they positively influence soil and plant parameters and can help mitigate the negative consequences of suboptimal fertilization practices