Motivation and obstacles to construction ofgreen building in Iraq
Irak'ta yeşil bina inşaatı için motivasyon ve engeller
  1. Tez No: 819042
  2. Yazar: ALI KHAMEES ABDULKAREEM ABDULKAREEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnşaat sektörü, çevreye daha duyarlı uygulamaların hayata geçirilebilmesi için önemli bir yer ve bunda“Yeşil Binalar”önemli bir paya sahip. Şu anda Irak inşaat sektöründe yeşil prosedürlerin uygulanmasına doğru bir kayma olsa da, piyasayı motive eden faktörlerin yanı sıra ayakta duran önemli engellere bakmak için çok fazla araştırma yapılmadı. sürdürülebilir inşaata doğru hareket yolunda. Bu araştırmanın amacı, Irak'ta çevre dostu binaların inşasına ilişkin bilgi birikimine katkıda bulunmak ve mevcut araştırmalarda tespit edilen bir boşluğu doldurmaktır. Bulgular, yeşil inşaat endüstrisini geliştirme sürecinde hükümet ve piyasa uzmanları için faydalı olacaktır. Bu çalışmada sunulan bilgilerin çoğu, ilgili literatürün kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesinden sonra tasarlanan kapsamlı bir anketten geldi. Anketi dolduran kişiler, bu konuda bilgisi olan veya yeşil inşaat girişimlerine aktif olarak dahil olan kişilerdir. Elde edilen veriler üzerinde analiz yapabilmek için bir dizi farklı istatistiksel yaklaşımdan yararlanılır ve bulgular derinlemesine analiz edilir. Buna göre, söz konusu anket çalışmasına ek olarak, ekonomik hususlar, karşılaşılan engeller ve çıkarılan dersler hakkında açıklamalar yapılır. Sonuçlar, Irak inşaat endüstrisinde çevre dostu binaların geliştirilmesi için gerçek gereksinimlerin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, inşaat endüstrisini daha sürdürülebilir uygulamalara yönlendirmek için hükümete ve akademisyenlere dikkate almaları için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is an important place to apply more environmentally conscious practices, and“Green Buildings”perform a significant part in this. Even though there is a shift taking place in the construction sector of Iraq at the present time toward the application of green procedures, not a lot of research has been done to look at the factors that motivate the market as well as the significant obstacles that stand in the way of the movement toward sustainable construction. The purpose of this research is to make a contribution to the body of knowledge concerning the construction of environmentally friendly buildings in Iraq and to fill a gap that has been identified in the existing body of research. The findings will be useful for the government as well as market specialists in the process of developing the green construction industry. The majority of the information that is presented in this study came from an extensive survey questionnaire that was designed after an exhaustive review of the relevant literature. Individuals who have an understanding of this subject or who are actively involved in green construction initiatives are the ones who fill out the questionnaire. For the purpose of performing an analysis of the data that was acquired, a number of different statistical approaches are utilized, and the findings are analyzed in great depth. In accordance with this, in addition to the aforementioned questionnaire survey, explanations are provided about economic considerations, obstacles encountered, and lessons gained. The results will help in understanding the true requirements for the development of environmentally friendly buildings in the Iraqi building industry. In conclusion, suggestions are provided for the government and for scholars to consider in order to move the building industry in the direction of more sustainable practices.