Motivation for management of sustainable building in Iraq
Irak'ta sürdürülebilir bina yönetimi için motivasyon
  1. Tez No: 830540
  2. Yazar: BUSHRA ANAAM ABBAS ABBAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yapı sektörü çevreye daha duyarlı yöntemler uygulamak için önemli bir yer ve bu süreçte“Sürdürülebilir Binalar”hayati bir rol oynuyor. Şu anda Irak inşaat sektöründe çevre dostu süreçlerin uygulanmasına yönelik bir hareket olsa da, piyasayı motive eden faktörlerin yanı sıra bu sürecin önündeki önemli engellerin araştırılması için çok fazla araştırma yapılmamıştır. sürdürülebilir inşaata doğru hareket. Bu, şu anda Irak'ın inşaat sektöründe yeşil prosedürlerin uygulanmasına doğru bir kayma olmasına rağmen. Bu araştırmanın amacı, Irak'ta çevre dostu binaların inşasına ilişkin mevcut bilgilere bir katkı sağlamak ve mevcut araştırmalarda bulunan bir boşluğu doldurmaktır. Bulgular, yeşil inşaat endüstrisini büyütme sürecinde hem hükümete hem de piyasa uzmanlarına yardımcı olacaktır. Bu çalışmada sunulan malzemenin çoğu, ilgili literatürün kapsamlı bir değerlendirmesinin ardından oluşturulan kapsamlı bir anketten geldi. Bu inceleme, anket soru formu oluşturulmadan önce yapılmıştır. Anket, konuyla ilgili uzmanlığı olan veya yeşil inşaat faaliyetlerine aktif olarak katılan kişiler tarafından doldurulmaktadır. Elde edilen verilerin analizini yapmak amacıyla, çeşitli farklı istatistiksel metodolojiler uygulanmakta ve bulgular ayrıntılı olarak gözden geçirilmektedir. Bu doğrultuda, söz konusu anket çalışmasına ek olarak, ekonomik kaygılar, karşılaşılan sorunlar ve çıkarılan dersler hakkında açıklamalar sunulmaktadır. Bulgular, Irak inşaat endüstrisinde çevre dostu yapıların geliştirilmesi için gerçek gereksinimlerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacaktır. Sonuç olarak, inşaat sektörünün daha çevre dostu yöntemlere yönlendirilmesi için akademisyenler kadar hükümet tarafından da dikkate alınması gereken bazı öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The building industry is an important place to apply more environmentally conscious methods, and“ Sustainable Buildings”play a vital role in this process. Even though there is currently a movement in the construction industry of Iraq toward the implementation of environmentally friendly processes, not a lot of research has been done to investigate the factors that motivate the market as well as the significant obstacles that stand in the way of the movement toward sustainable construction. This is despite the fact that there is currently a shift taking place in the construction sector of Iraq toward the application of green procedures. The goal of this research is to provide a contribution to the current body of information concerning the construction of environmentally friendly buildings in Iraq and to fill a gap that has been found in the existing body of research. The findings will be helpful to both the government and market specialists in the process of growing the green construction industry. The majority of the material that is presented in this study came from a thorough survey questionnaire that was constructed following an exhaustive evaluation of the relevant literature. This review was carried out before the survey questionnaire was even created. The questionnaire is filled out by individuals who either have an expertise of the topic at hand or who are actively participating in green construction activities. For the goal of doing an analysis of the data that was obtained, a variety of different statistical methodologies are applied, and the findings are reviewed in great detail. In keeping with this, in addition to the aforementioned questionnaire survey, explanations are offered about the economic concerns, problems encountered, and lessons learnt. The findings will contribute to a better understanding of the true requirements for the development of environmentally friendly structures within the Iraqi construction industry. In conclusion, there are certain recommendations made that should be taken into consideration by the government as well as by academics in order to steer the construction industry toward more environmentally friendly methods.