Türkiye İş Bankası birinci genel müdürlük binası banka işlevleri ve güncelleştirilmesi
The Update and banking function of first general management building of Türkiye İş Bankası
- Tez No: 81907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Tarihi ve mimari karakteristikleri olan yapıları koruma ve güncelleştirme anlamında öncelikli önlemleri ve çağdaş banka ofisleri tasarım prensiplerini içeren bu çalışmada, birinci dereceden koruma kapsamına alınan T. İş Bankası Birinci Genel Müdürlük Binasının özgün işlevinin güncelleştirilmesi ele alınmıştır. Yapı iç mekanlarının; koruma ve güncelleştirme prensipleri, çağdaş banka ofisleri iç mekanlarında tasarım prensipleri, karakter belirleyici özellikleri, tasarıma veri olan görsel, teknik, yasal statü ve ekonomik kriterleri açısından bir değerlendirmesi yapılmış ve konu beş bölümde incelenerek öneriler getirilmiştir. Birinci bölümde, tek yapı ölçeğinde koruma ve güncelleştirme kavramları ele alınmış, söz konusu yapı için geçerli olan onarım teknikleri saptanarak bu teknikler çerçevesinde iç mekan tasarım prensipleri belirlenmiştir. İkinci bölümde, banka ofislerinin tanımı yapılarak, özellikle müşteri hollerinde iç mekan görsel değerleri, teknolojik gelişmelerin mevcut banka şubelerine uyarlanma sorunları ve çözümleri, iç mekan fiziksel biçimlenmesinde estetik, fonksiyonel, teknik açılardan kullanıcı gereksinimleri irdelenerek bir değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde, tez konusu yapının tarihi ve mimari kimliği incelenmiş ve birinci dereceden koruma kapsamına alınan yapının güncelleştirilme aşamasında korunması gereken karakter belirleyici iç mekan öğeleri belirlenmiştir. Dördüncü bölümde, söz konusu yapıda belirlenen onarım tekniklerinden sağlamlaştırma, bütünleme, yenileme, çağdaş ek ve özgün olmayan eklerden arındırma yöntemleri ile karakter belirleyici öğelerin, mekan ilişkilerinin ve bankacılık uygulamalarının tezin daha önceki bölümlerinde belirlenen çağdaş banka ofisleri, koruma ve güncelleştirme aşamasında tasarıma veri olabilecek temel prensipler çerçevesinde, günümüze kadar yapılan uygulamalar incelenmiş ve bir değerlendirmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde ise, tez konusu yapının banka katlan iç mekanlarında koruma, güncelleştirme ve çağdaş banka ofis tasarımı çerçevesinde yapılan uygulamaların bir değerlendirmesi yapılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Covering the prior preservation and the updating concepts of old bank buildings, and design considerations of contemporary bank offices, this study deals with the updating the first T.İş Bank Headguarters Building without changing the original function. Principles of preserving and updating of interior spaces, design considerations of contemporary bank offices, and character specifications of building are examined in five chapters in visual, technical, legal aspect and evaluation is made as a result. First chapter covers the concept of preserving and updating monumental buildings. The designing principles of interior design are put forward after determination of maintenance techniques. In the second chapter, a general introduction to bank offices is made. The visual criterias of interiors, problems and solutions on adapting technology to existing bank branches, the requirements of users in aesthetics, function and technique leading to interior physical change are examined, and evaluated. Third chapter is on the historical and architectural aspects of the building. The character determinig interior details which have to be preserved while restoring are introduced. Fourth chapter deals with the determined maintenance technigues, that are consolidation, reintegration, renovation, rehabilitation and elimination non-original additions. The applications on historical and architectural characteristics, interior space relations and banking applications upto day are examined through the criterias determined in the previous chapters and an evaluation is made. In the fifth chapter, the applications that had been made on preservation of interiors, updating and application technoloqy are examined and suggestions are put forward.