Mesleki grup rehberliğinin cinsiyetleri farklı ilköğretim okulu sekizinci sınıf öğrencilerinin mesleki olgunluklarına, mesleki benlik algılarına ve mesleki tercihlerine etkisi
The Effect of vocational group guidance on vocational maturity, vocational self-concept and vocational preferance of the 8 th grade students whose genders are different in the school of basic education
  1. Tez No: 81906
  2. Yazar: MELDA EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA G. ERSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okulu sekizinci sınıf öğrencileriyle yapılmıştır. Mesleki grup rehberliği uygulaması alan ve almayan cinsiyetleri farklı öğrencilerin mesleki olgunlukları, mesleki benlik algıları ve mesleki benlik algıları doğrultusunda meslek tercihi yapmaları arasında farklar olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma örneklemini Kavaklıdere İlköğretim Okulu 8. Sınıfta okuyan 50 denek oluşturmuştur. Araştırma öntest-sontest deney ve kontrol grubu deseni şeklinde düzenlenmiştir. Örneklem grubundan Mesleki Olgunluk Ölçeği puanlarına göre eşleştirilmiş 25 kişilik deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Araştırmanın bağımlı değişkenleri öğrencilerin mesleki olgunluk, mesleki benlik algısı ve mesleki tercihlerinden oluşmaktadır. Öntestte hem deney hem de kotrol grubuna bağımlı değişkenleri ölçmek için Mesleki Olgunluk Ölçeği, Akademik Benlik Kavramı ölçeği ve Mesleki Tercihler Anketi uygulanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri ise cinsiyet ve grup rehberliğidir. Araştırma, deney grubuyla 10 hafta süre ile haftada 60 dakikalık mesleki grup rehberliği uygulamasını içermektedir. Kontrol grubu üzerinde ise hiçbir işlem yapılmamıştır. Deney sonucunda her iki gruba ölçekler tekrar uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ölçümlerinin karşılaştırılmasında çift yönlü varyans analizi; üç tercihi tutarlı olanların yüzdeler arası farkının önem kontrolü için t -testi kullanılmıştır. Araştırmada hata payı.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol gruplarının mesleki olgunluk puanları arasında mesleki grup rehberliği alan deney grubu lehine anlamlı farklar bulunmuştur. Bunun yanında deneklerin mesleki benlik algıları doğrultusunda ilgi ve yeteneklerine ilişkin meslek tercihlerinin üçüde tutarlı olan deney grubu ve deney grubundaki kızlar lehine anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This experimental research was carried out with 8th grade students in the school of basic education. It was investigated whether there is any significant differences between those students who have received vocational group guidance and those who have not including sexual differences in vocational maturity, vocational self-concept and vocational preferences in accordance with their vocational self-concept. The research sample has consisted of 50 subjects who attend 8th grade Kavaklıdere Primary School The research has been prepared pre-test, post- test and the model of experimental and control group. The sample group has been consisted of two group which has been matched according to Vocaitonal Maturity Scale points. In every experimental and control groups there have been twenty-five subjects. Dependent variables of the research are consisted of the subjects' vocatinal maturity, vocational self concept and vocational preferences. In the pre-test Vocatinal Maturity Scale, Academic Self Concept Scale and Vocational Preferences Inquiry have been applied both to the experimental and control groups. Independent variables of the research are sex and group guidance. The experiment implies 10 weeks period and 60 minutes in a week vocational group guidance application with the experimental group. On the other hand, nothing has been done in the control group. At the end of the experiment the same scales have been applied to both two groups again. Two-way Analysis of Variance has been used in the comparison of experimental and control groups' pre-test and post-test measure and West has been used for the control of the significant difference between the percenteges of the subjects whose 3 preferences are consistent. In this research, the findings were evaluated at.05 significance level.IV As a result of the research, some significant differences are found between the experimental and control group in terms of vocational maturity in favor of experimental group. In addition, the three consistent vocational preferences related to the subjects' interest and ability in the direction of their vocational self-concept is significant in favor of experimental group and experimental group girls.