Üsküdar ve Kadıköy semtlerinde yaşayan yetişkinlerin tıbbi nebevi' deki beslenme önerileri hakkında bilgi, tutum ve uygulamalarının araştırılması
Research of the knowledge, attitudes and practices on prophet's nutrition recommendations of adults living in Uskudar and Kadikoy
  1. Tez No: 819075
  2. Yazar: GÜLCAN OK DÜKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAĞFİRET ABDULVELİ BOZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Sekülerleşen dünyada insanın özüne dönme çabaları her alanda hızla devam ederken tıp dünyası da bundan nasibini almış ve eski yöntemlere dayanan tedaviler, Rönesans sonrasından günümüze varan süreçte üstünde biriken tozu atarak toplumda tekrar yer bulmaya başlamıştır. Arz talep ilişkisine dayalı bu gidişat sonunda, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamalarını sağlık sistemlerine entegre etme çabaları oluşmuştur. Peygamber Tıbbı olarak bilinen ve fıtrat ekseninden ayrılmadığı düşünülen Tıbbi Nebevi'nin, evrenselleşen doğala dönüş akımıyla birlikte, geleneksel tedavi zemininde bilinirliği artmaya başlamıştır. Buradan hareketle Tıbbi Nebevi'de geçen bazı hadislerin bilimsel alt yapısı literatürdeki verilerle incelenmeye çalışılmış, Üsküdar ve Kadıköy semtlerinde yaşayan yetişkinlerin Tıbbi Nebevi hakkındaki bilgi ve fikirlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Üsküdar ve Kadıköy'de yaşayan 384 kişi verilerin toplanması için geliştirilen çoktan seçmeli ve açık uçlu 32 sorudan oluşan anket ile yüzyüze ve dijital platformda çalışmaya katılmıştır. Veriler IBM SPSS 22 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcılar %82,9 ile Tıbbi Nebevi tanımına katıldığını bildirirken, katılımcıların hadislerde en çok geçtiğini bildikleri gıdaların hurma, zeytin, bal çörek otu, zemzem, sirke olduğu görülmüştür. Tıbbi Nebevi'de geçen bazı uygulamaların tıbbi etkileri katılımcıların çoğunluğu tarafından doğru bilinirken, katılımcıların %81,7'si Tıbbi Nebevi'deki beslenme önerilerinin sağlığı üzerinde olumlu etkisi olduğu görüşündedir. Sonuç: Katılımcılar Tıbbi Nebevi hakkında olumlu görüşe sahipken, Tıbbi Nebevi'de geçen içerikler hakkında yeterli bilgiye sahip değildir ve bu bilgileri bilimsel verilerle birleştirmemektedir. Katılımcıların Tıbbı Nebevi'ye karşı tutumları çalışmaya dahil olan Kadıköy ve Üsküdar semtlerinde farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: While the efforts to return to the essence of human beings in the secularizing world continue rapidly in every field, the medical world has also taken its share from this and the treatments based on former methods have started to find a place in the society again by throwing away the dust accumulated on them in the period from the post-Renaissance to the present. At the end of this trend based on the supply-demand relationship, efforts have been made to integrate Traditional and Complementary Medicine (T&CM) practices into health systems. The awareness of the Medical Prophet, known as the Prophet's Medicine and thought not to leave the axis of nature, has started to increase on the basis of traditional treatment, with the universalizing movement of returning to nature. From this point of view, the scientific background of some hadiths in the Prophet's Medicine was tried to be examined with the data in the literature, and it was aimed to investigate the knowledge and ideas of the adults living in Üsküdar and Kadıköy districts. Materials and Methods: 384 people living in Uskudar and Kadikoy participated in the study, face-to-face and digitally, with a questionnaire consisting of 32 multiple-choice and open-ended questions developed to collect data. The data were evaluated using the IBM SPSS 22 package program. Results: While the participants reported that they agreed with the definition of Medical Prophet with 82.9%, it was seen that the foods that the participants knew most frequently in the hadiths were dates, olives, honey black seed, zamzam and vinegar. While the medical effects of some practices in the Medical Prophet are known to be true by the majority of the participants, 81.7% of the participants think that the nutritional recommendations in the Medical Prophet have a positive effect on their health. Conclusion: While the participants have a positive opinion about the Medical Prophet, they do not have enough information about the contents of the Medical Prophet and do not combine this information with scientific data. The attitudes of the participants towards Tıbbı Nebevi do not differ in Kadikoy and Uskudar districts included in the study.