Türkiye'deki sosyal sorumluluk rojelerinin marka üzerine etkisi-Migros örneği
The effect of social responsibility projects in Turkey on the brand-Migros example
- Tez No: 819082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ TAMER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yeni dünyaya ayak uydurmak isteyen ve bu sistemde kalıcı olmayı amaçlayan işletmeler, özellikle son yirmi, otuz yıldır sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik kavramlarına daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Daha yaşanılır bir dünyanın inşası için katkı sunmak isteyen aynı zamanda ticari olarak daha güçlü olmayı amaçlayan markalar, marka olmanın getirmiş olduğu sorumluluğun da etkisiyle çevreye, suya, yeşile, insanlığa fayda sağlayabilecek girişimlere karşı daha hassas yaklaşmaktadırlar. Çalışmada, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk kavramlarına dair teorik bilgiler, şirketlerin ve toplumun bu konulara verdiği önem, bu konularda yapılan örnek uygulamalar, gelecekteki çalışmalar ve bu konulardaki tartışmalar ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk kavramlarının şirketler ve toplum açısından önemini vurgulamak ve bu konulardaki stratejilere dikkat çekmektir. Sürdürülebilirlik, doğal kaynakların korunması, çevre kirliliğinin azaltılması ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakılması açısından önem taşımaktadır. Sosyal sorumluluk ise, toplumun refah seviyesinin artması, eğitim ve sağlık gibi alanlarda gelişimin sağlanması ve insan haklarının korunması gibi konuları kapsamaktadır. Bu çalışmada, sözü edilen konularda son yıllardaki çalışmalarıyla dikkat çeken, Anadolu Grubu tarafından yönetilen Migros incelenecektir. Tezin teorik yapısını oluşturan kısımlarının dışındaki yerlerde, incelemenin büyük bir çoğunluğu, firmanın ve bağlı bulunduğu grubun düzenli olarak açıkladığı raporlardan, dijital ağlardaki tanıtım ve reklâmlardan, firmanın dijital ağlarda düzenli paylaşımlarından ve pazarlamayla ilgili bilgiler paylaşan diğer ağlardan alınan güncel bilgilerin analizlerinden oluşmaktadır. Bu tez çalışması, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumlulukla bağlantılı şirketlerin hakkında çalışma yapmak isteyenler için bir kaynak teşkil etmeyi de amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Businesses that want to keep up with the new world and aim to be permanent in this system have started to give more significance to the concepts of social responsibility and sustainability, especially in the recent decades. Brands that want to contribute to the construction of a more habitable world and also aim to be more commercially apt, are more sensitive to initiatives that can benefit nature and humanity with the effect of the responsibility of being a brand. The study discusses theoretical information on the concepts of sustainability and social responsibility, the importance given by companies and society to these issues, exemplary practices on these issues, future studies and discussions on these issues. The aim of the study is to emphasize the importance of the concepts of sustainability and social responsibility for companies and society and to draw attention to the strategies on these issues. Sustainability is important in terms of protecting natural resources, reducing environmental pollution and leaving a more habitable world to future generations. Social responsibility, on the other hand, covers issues such as increasing the welfare level of society, ensuring development in areas such as education and health, and protecting human rights. In this study, Migros, managed by Anadolu Group, which has attracted attention with its recent studies on the issues mentioned beforehand, will be examined. Apart from the sections that constitute the theoretical framework of the thesis, most of the review consists of the reports regularly announced by the company and its group, promotions and advertisements in digital networks, the company's regular posts on digital networks, and the analysis of current information from other networks that share marketing-related information. This thesis also aims to be a reading resource for those who want to learn about companies with respect to sustainability and social responsibility.