Türkiye'de basılan çocuk hikâye kitaplarında kullanılan illüstrasyonun algılanma süreci
Perception process of illustration used in children's story books published in Türkiye
- Tez No: 819084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ SEZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de basılan çocuk hikâye kitaplarında kullanılan illüstrasyonların algılanma süreci ele alınmıştır. Araştırmada, okuma yazma bilen çocukların okuyacağı düzeydeki kitapların incelenmesi yer almaktadır. Çalışma kapsamında, bir adet örnek hikâye kitabından faydalanılmıştır. Çalışmada, ebeveynlerin çocuklarına hitap etmeyen kitapları seçmesi ve onları bu kitapları okumaya zorunlu tutmasının etkileri incelenmiştir. Çocukların, kendilerine hitap etmeyen kitapları okumaya zorlanması durumunda kitap okuma isteklerini bilinçsizce kaybettikleri gözlenmiştir. Devamında ise, en çok sevilenler arasından seçilen dört kitap mülakat yöntemiyle incelenmiştir. Bu kapsamda, parça esaslı ve bütün esaslı illüstrasyon tasarımı yöntemlerinden hangisinin tercih edilmesi gerektiği irdelenmiştir. Bu düşünce çerçevesinde, sübliminal mesaj içermeyen kitaplar seçilerek çocuğun algılama süreci incelenmiştir. 14 uzun ve 17 kısa sorudan oluşan mülakat sorusu 20 ebeveyne yönlendirilmiştir. Ayrıca mülakatlarda illüstratörlere sorulan 15 ve pedagoglara sorulan 17 soru vasıtasıyla veri elde edilmiştir. İllüstrasyonların çocuk hikâye kitaplarında ve çocuk psikolojisindeki yeri de incelenerek araştırmanın temeli oluşturulmuştur. Son bölümde ise Türkiye'de önerilen zararlı ve yararlı bulunan kitapların görsel açıdan incelenmesi yer almıştır. Tezin devamlılığı esas alınarak çocuk kitaplarının tasarım sürecinin bilinçli uzman kişilerin bir araya gelerek yaş aralığı da göz önünde bulundurularak doğru yönlendirilen bir proje olması gerekliliği örnekler ve analizlerle açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study scrutinizes the evaluation of the perception process of the illustrations used in children's storybooks published in Türkiye. The research examined books that can be read by literate children. Additionally, a sample storybook was utilized. The study also investigated the impact of parents choosing unappealing books for their children and making it mandatory for them to read. It was observed that children unconsciously lose their motivation to read when forced to engage with books they don't find appealing. Subsequently, four books selected from among the most popular ones were examined through interviews. This study also explored the importance of guiding illustrations by designing them according to specific parts or as a whole. Based on this concept, books without subliminal messages were chosen to analyze the child's perception process. In the interview, 17 short and 14 long questions were asked to 20 parents. Additional data was obtained in the interviews by asking 15 questions to illustrators and 17 questions to pedagogues. The basis of the research was formed by examining the role of illustrations in children's story books and their impact on child psychology. The final part included a visual examination of recommended harmful and useful books in Türkiye. Based on the continuity of the thesis, providing samples and analyses, we tried to put an emphasis on the necessity that the design process of children's books should be taken as a project that needs to be tackled properly, considering the age range, by conscious experts coming together.