Developing mathematics teacher education students' statistical reasoning: Classroom statistical practices and a hypothetical learning trajectory
Matematik öğretmenliği eğitimi öğrencilerinin istatistiksel muhakemelerinin geliştirilmesi: Sınıf içi istatistiksel pratikler ve öğrenme yörüngeleri
- Tez No: 819085
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Geleceğin matematik öğretmenleri modern toplumun ihtiyaçlarına uygun eğitim ortamı sağlayabilmek için uygun ve geçerli bir eğitime ihtiyaç duyarlar. Bu çalışmanın hedeflerinden biri matematik öğretmenliği eğitimi öğrencilerinin temel istatiksel fikirlere yönelik istatiksel muhakemelerinin gelişimini desteklemek için bir öğrenme yörüngeleri ve ilgili etkinlik dizisini planlamaktır. İkincil amacı ise matematik öğretmenliği eğitimi öğrencilerinin sınıf içi istatiksel uygulamalarını incelemek ve bu doğrultu da öğrenme yörüngeleri üzerinde düzenlemeler yapmaktır. Çalışmada tasarım tabanlı araştırma perspektifi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde öğrenme yörüngeleri ve ilgili öğretim dizisi tasarlanan bir İstatiksel Muhakeme Eğitimi Ortamı'nda uygulanmıştır. Katılımcılar Ankara ilinde prestijli bir üniversitede eğitim göremeye devam eden on iki matematik öğretmenliği eğitimi öğrencisinden oluşmaktadır. Verilerin analizi sürecinde kolektif öğrenmeyi destekleyen bir yaklaşım benimsenerek Krummheuer'in tartışma modeli kullanılmıştır. Önerilen öğrenme yörüngesi ve öğretim dizisi matematik öğretmenliği eğitimi öğrencileri için örnekleme, merkez ve çıkarım kavramlarına dair istatiksel anlayışın ve muhakemenin gelişmesinde gerekli bilgi ve becerileri sağladı. Retrospektif analizin sonuçları, matematik öğretmenliği eğitimi öğrencilerinin öğretim deneyi süresince örnekleme, merkez ve çıkarım fikirlerinin gelişimde etkili on altı paylaşılan fikir ve altı sınıf içi istatiksel pratiği sundu. Bulgular, sınıf içi istatiksel pratiklerin sırayla ya da birden fazla pratiğin aynı süreçte gelişebileceği sonucunu desteklemektedir. Çalışmanın sonuçları, fırsat verildiğinde, matematik öğretmenliği eğitimi öğrencilerinin ileri anlayış ve uygun istatistiksel muhakeme gelişimlerinin mümkün olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Future mathematics teachers need appropriate and valid training in order to be able to meet the needs of modern society. One of the aims of this study is to develop a hypothetical learning trajectory to support the development of statistical reasoning of mathematics teacher education students for key statistical ideas. A secondary aim is to examine the classroom statistical practices of mathematics teacher education students and to make adjustments to the instructional sequence accordingly. The design research methodology was used in the study. In the data collection process, the hypothetical learning trajectory and an instructional sequence applied by the researcher in a designed Statistical Reasoning Learning Environment. The participants were twelve mathematics teacher education students who continue their education in one of the known universities at Ankara. In the data analysis process, Krummheuer's argumentation model was used by adopting an approach that supports collective learning. The proposed hypothetical learning trajectory provided mathematics teacher education students with the necessary knowledge and skills, enhancing their understanding and reasoning of statistical concepts. The results of the retrospective analysis include sixteen taken-as-shared ideas and six classroom statistical practices that mathematics teacher education students emerged as influential in the development of ideas of sampling, center, and inference during the teaching experiment. The findings support the conclusion that classroom statistical practices can be built sequentially or more than one practice in the same process. The results demonstrated that given the opportunity, mathematics teacher education students were capable of developing advanced comprehension and appropriate statistical reasoning.