Yurtdışına aile göçü: Türkiye'den Almanya'ya göç eden üst sosyo-ekonomik statü grubundan ailelerin kültürel ve sosyal adaptasyonu
Family migration: the cultural and social adaptation of the high socioeconomic status families migrated from Turkey to Germany
  1. Tez No: 819099
  2. Yazar: FATMA SEDA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN OKTİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
“Türkiye'den Almanya'ya göç eden üst SES grubundan ailelerin kültürel ve sosyal yaşamları göç sonrası nasıl şekillenmiştir?”sorusuna cevap bulmak amacıyla yapılmış bu doktora tezinde karma araştırma modeli benimsenmiş, nitel araştırma bulguları baskın tutularak nicel verilerle desteklenmiştir. Bourdieu'nün metodolojik yaklaşımından ve kavramlarından faydalanılarak, Frankfurt ve Berlin'de yaşayan üst SES grubundan Türkiyeli ailelerin Almanya'ya göçü sonrasında habituslarının nasıl şekillendiği, ekonomik sermaye, kültürel sermaye ve toplumsal sermayelerindeki dönüşümleri incelenirken göç nedenleri farklı boyutlardan derinlemesine sorgulanmış, göçün aile içindeki rollere etkisi, Almanya'daki kültürel, dilsel farklılıklardan doğan zorluklar, memnuniyetler saptanmış, tüketim alışkanlıklarındaki dönüşümler irdelenmiştir. Kadının göçle birlikte kariyerindeki ve ev içi sorumluluklarındaki değişimler, çocuklu ailelerde aile içi dinamiklerin Türkiye'deki destekten mahrum kalma sonucu şekillenmesi, yalnızlaşmayla aile olmanın farkındalığına varılması, yaşam standartlarındaki değişimler, tüketim alışkanlıklarında 2. el marketlerden alışveriş yapmak gibi yeni pratiklerin benimsenmesi, Almanya'daki kültüre alışma sonucu telaşsız hayattan duyulan memnuniyet gibi yeni bakış açılarının edinilmesi araştırmanın önemli bulgularındandır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aims to answer the question:“How has the cultural and social life of the high SES Turkish families evolved and shaped after migrating from Turkey to Germany?”. This thesis adopted a mixed research model. Qualitative research findings were prioritised and supported by quantitative data. Using Bourdieu's methodological approach and concepts, it was investigated if the habitus of high SES Turkish families living in Frankfurt and Berlin was shaped after they migrated to Germany and if there were any changes in their economic, cultural, and social capital. The reasons for immigration to Germany and emigration from Turkey were questioned. The effect of migration on roles within the family, the difficulties arising from cultural and linguistic differences in Germany, the happiness resulting from the lifestyle in Germany, and changes in consumption habits were examined. Changes in women's career and domestic responsibilities stemmed from migration, the formation of family dynamics within families with children losing childcare and homecare support they used to acquire in Turkey, the realisation of the value of being a family through loneliness, changes in living standards, the adopting new practices, such as shopping from second-hand markets in consumption habits, and acquiring new perspectives, such as pleasure with the calm life due to getting used to the culture in Germany, are among the critical findings of the research.