Tibia pilon kırıklarında tibia distal eklem yüzündeki genişlemenin hasta klinik ve fonksiyonel sonuçlarına etkisi
The effect of widening of the tibia distal joint surface on patient clinical and functional outcomes in tibial pilon fractures
  1. Tez No: 819098
  2. Yazar: ÖMER HALİT KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZELALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tibia Pilon Kırıklarında Tibia Distal Eklem Yüzündeki Genişlemenin Hasta Klinik Ve Fonksiyonel Sonuçlarına Etkisi Amaç: Ayak bileği eklemi, mobilizasyon ve günlük yaşam aktivitelerinde önemli yere sahip olan yük taşıyan bir eklemdir. Pilon kırıkları nadir görülmesine rağmen klinik sonuçları kötü olan ve yüksek komplikasyon oranlarına sahip bir durumdur. Günümüzde halen pilon kırıklarının tedavi ve yönetiminde ortaya konmuş kesin algoritmalar yoktur. Bu sebeple güncel çalışmalara ve objektif verilere ihtiyaç vardır. Çalışmamızın amacı pilon kırığı olan hastaların preoperatif ve postoperatif yapılan aksiyel BT (bilgisayarlı tomografi) görüntülemelerinde tibia distal eklem yüzünde meydana gelen genişleme miktarı ölçülerek klinik, fonksiyonel ve radyolojik sonuçlara etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya tibia pilon kırığı olan 40 hasta dahil edilmiştir. Hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, opere edilen taraf, kullanılan plak sayısı, ek sistem yaralanmaları, eşlik eden kırık, AO/OTA ve Ruedi-Allgower sınıflama sonuçları, açık kırık varlığı ve Gustillo-Anderson sınıflamasına göre sonuçlar, tibia distal eklem yüzünde meydana gelen genişleme miktarının aksiyel BT kesitinden preoperatif ve postoperatif ölçümleri, eklem hareket açıklığı dereceleri, AOFAS ayak bileği–arka ayak skoru, Burwell- Charnley redüksiyon kriter skala değerlendirmesi, Takakura artroz sınıflamasına göre evreleri kaydedilerek değerlendirilmiştir. Bulgular: Tibia pilon kırığı olan hastaların preoperatif ve postoperatif tibia distal eklem yüzü genişleme oranı ile AOFAS skoru arasında anlamlı negatif korelasyon olduğu saptanmıştır (sırasıyla p90 puan) sonucu etkileyen kritik değer preoperatif eklem genişlemesinde %17,18, postoperatif eklem genişlemesinde %11,97 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Widening of the Tibia Distal Joint Surface on Patient Clinical and Functional Outcomes in Tibial Pilon Fractures Introduction: The ankle joint is a load-bearing joint that has an important role in mobilization and activities of daily living. Although pilon fractures are rare, they have poor clinical outcomes and high complication rates. Currently, there are no definitive algorithms for the treatment and management of pilon fractures. For this reason, additional researchs and innovations are needed. The aim of this study is to measure the widening of the distal articular surface of the tibia in preoperative and postoperative axial CT (computerized tomography) imaging of patients with pilon fracture and to investigate the effect on clinical, functional and radiological results. Materials and Methods: Forty patients with tibia pilon fractures were included in this Study. The patients were evaluated retrospectively. Results are evaluated according to the age and gender of the patient, operational side, number of plates used, concomitant systemic injuries, accompanying fractures, AO/OTA and Ruedi-Allgower classification results, presence of open fracture and Gustillo-Anderson classification of the patients, the measurement of widening in the distal joint surface of the tibia, preoperative and postoperative measurements from the axial CT section, joint range of motion degrees, AOFAS ankle–hindfoot score, Burwell-Charnley reduction criteria scale evaluation, and Takakura arthrosis classification. Results: A significant negative correlation was found between the preoperative and postoperative tibial distal articular surface widening ratio and the AOFAS score in patients with tibial pilon fractures (p90 points) result according to the AOFAS score was found to be 17.18% in preoperative joint widening and 11.97% in postoperative joint widening.