Computer aided design of horizontal and vertical alignment of highways
Karayollarında yatay ve düşey güzergahların bilgisayar destekli analizi
  1. Tez No: 8191
  2. Yazar: AHMET DOĞAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
KARAYOLLARINDA YATAY VE DÜŞEY GÜZERGAHLARIN BİLGİSAYAR DESTEKLİ DİZAYNI Karadağ, Ahmet Doğan Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticileri: Doç. Dr. Ayhan 1 nal Öğr. Gör. Emin Güç bilmez 143 Sayfa, Şubat 1990 ÖZET Bu çalışmada, karayollarının projelendirilmesinde zaman alan, yatay ve düşey güzergah hesaplarının yapılması ve bunların sonuçlarının bir çizici veya yazıcı yardımıyla çizimi için, KGM standardları na uygun, IBM uyumlu kişisel bilgisayarlarda kullanılmak üzere, bir yazılım geliştirilmiştir. Bunun için, elle yapılan hesaplarda kullanılan formüller bilgisyar yazılımına uygun olacak şekilde revize edilmiştir. Çizim kütüklerinin oluşturulması için, piyasada çok yaygın olarak kullanılan ve genel bir grafik yazılımı olan AutoCAD 'ten f aydalanı lmıştır. Sonuç olarak geliştirilen yazılımla bilgisayara minimum veri girerek yatay ve düşey güzergah hesapları, KGM standardları na uygun olarak, çok kısa sürede yapılarak bir çizici veya yazı cı yardı mı yla ç izdirilmektedir. Anahtar Sözcükler İBDT (Bilgisayar Destekli Dizayn), 'Yatay Güzergah, Düşey Güzergah Bilim Kodu :624.04.01 li
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED DESIGN OF HORIZONTAL AND VERTICAL ALIGNMENTS IN HIGHWAYS Karadağ, Ahmet Doğan Faculty of Engineering Department of Civil Engineering, M.S. Thesis Supervisors : Assoc. Prof. Dr. Ayhan 1 nal Inst. Emin Güç bilmez 143 Pages, February 1990 ABSTRACT In this study, a software is developed, to be used in IBM compatible personal computers, for calculations of horizontal and vertical alignment, on the basis of KGM standards, and for plotting the results by means of a plotter or a printer, which is a time consuming process in highway design. For this purpose, the formulae used for hand calculations are revised to suit computer programming. For producing the plot files AutoCAD is used, which is a general graphichs software very commonly used in the market. As a result with the developed software, by inputting minimum data to the computer, horizontal and vertical calculations can be done, on the basis of KGM standards, and plotted by means of a plotter or a printer. Keywords : CAD (Computer Aided Design), Horizontal Alignment, Vertical Alignment Science Code : 624.04.01