Net-zero policy performance assessment of european countries through DEA method
DEA yöntemi ile Avrupa ülkelerinde net-sıfır politika performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 819109
  2. Yazar: RANA DUYGU ALKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DURSUN KARAHÜSEYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzün en büyük zorluklarından biri iklim değişikliği ve çevre üzerindeki etkileri ile mücadeledir. İklim değişikliğini azaltmak için 2015 yılında imzalanan ve 2016 yılında yürürlüğe giren Paris Anlaşması'na göre ülkeler 2050 yılına kadar saldıkları ve tuttukları sera gazlarını dengelemeyi hedeflemektedir. Bu nedenle, bu çalışma, 2050 yılında Avrupa ülkelerinin performanslarını ölçmeyi amaçlamaktadır. Performansı ölçmek için Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemin kullanılabilmesi için karar verme birimleri (KVB'ler), girdiler ve çıktılar belirlenmiştir. KVB'ler, Paris Anlaşması'nı imzalayan Avrupa Ülkeleri olarak seçilmiştir. Girdi, Birincil Enerji Tüketimi olarak tanımlanmış, çıktılar ise Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), Karbondioksit Emisyonu (CO2), Nitröz Oksit (N2O) olarak seçilmiştir. Literatürden, ülkelerin birincil enerji tüketimi ve toplam CO2 emisyonu verileri 1980 ile 2019 yılları arasında bulunmuştur. Ülkelerin GSYİH ve toplam N2O verileri 1990 ile 2019 yılları arasında bulunmuştur. Seçilen her ülke için bu veriler ARIMA yöntemi kullanılarak R Studio'da 2050 yılına kadar tahminlenmiştir. Performans ölçümleri, GAMS çözücüsünde Saf Çevre İndeksi ve Karma Çevre İndeksi modelleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Arnavutluk, Almanya, Lüksemburg, Malta ve Polonya en iyi performans gösteren ülkeler olarak belirlenmiştir. Türkiye ve İngiltere en kötü performansa sahip ülkelerdir. Kullanılan modeller en iyi performans gösteren 5 ülke arasında seçim yapma olanağı vermemektedir. Ancak Almanya'nın 2050 yılında N2O emisyonlarını %98 ve CO2 emisyonlarını %38 oranında azaltacağı öngörüsü en iyi performansa sahip ülke olacağını düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's one of the most important difficulties is tackling climate change and its effects on the environment. According to the Paris Agreement, which was signed in 2015 and come into force in 2016, to reduce climate change, countries aim to balance the greenhouse gases released and captured until 2050. Thus, this study aims to measure the performance of European Country in 2050. To measure the performances, the Data Envelopment Analysis (DEA) method is used. In order to employ DEA method, decision-making units (DMUs), inputs and outputs are determined. DMUs are selected from the European Countries that signed the Paris Agreement. Input is identified as Primary Energy Consumption. Outputs are selected as Gross Domestic Product (GDP), CO2 Emission, Nitrous Oxide (N2O) Emission. The countries' primary energy consumption and total CO2 emission data are available between 1980 and 2019. The countries' GDP and total N2O data are available between 1990 and 2019. For each country, these data are forecasted in R Studio using the Auto-Regressive Integrated Moving Average (ARIMA) method until 2050. Performance measurements are conducted using Pure Environmental Index and Mixed Environmental Index models in GAMS solver. Albania, Germany, Luxembourg, Malta and Poland is determined as the best performing countries, whereas, Turkey and United Kingdom are identified as the worst performing countries. The employed models do not provide the opportunity to choose between the 5 best performing countries. However, the prediction of Germany, which forecasts to reduce its N2O emissions by 98% and CO2 emissions by 38% shows that it may be the best performing country in 2050.