Acil servise nöbet ile başvuran epilepsi hastalarında laktat ve laktat klirensi değerlerinin prognostik önemi
The prognostic significance of lactate and lactate clearance values in epilepsy patients admitted to the emergency department with seizures
- Tez No: 819110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PAYZA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KAYALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Nöbet geçirme şikâyeti ile başvuran hastalar acil servis başvurularının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Normal oksijen seviyelerinde aerobik metabolizma için ATP üretimi verimli bir şekilde gerçekleştirir. Yeterli oksijen bulunmadığında laktat üretimi artış gösterir ve bu durumun organ işlev bozukluğu ve mortalite için güçlü bir gösterge olduğu düşünülmektedir. Acil servise nöbetle başvuran hastalarda mortalite ve yatış ihtiyacını belirleyebilecek objektif parametreler henüz bulunamamıştır. Bu çalışmadaki amacımız laktat klirensinin bu amaçla kullanılabilirliğini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tek merkezli retrospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlanmıştır. 01.12.2021-01.06.2023 tarihleri arasında nöbet geçireme şikâyeti ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran hastaların verilerine hastane bilgi sistemi üzerinden ulaşılacaktır. Bu hastaların tedavi takibi amacı ile alınan rutin geliş ve 4. Saat kan gazlarında laktat değerleri kaydedilecek ve 0-4 saatlik laktat klirensleri hesaplanacaktır. Hesaplanan laktat klirensi ile birlikte; hemogram, biyokimya kan parametreleri, geliş şikayeti, geliş şekli (ilk nöbet, epilepsi tanılı hasta), komorbit hastalıklar, ilaç kullanımı ve kullandığı ilaçlar, konsültasyon açılan birimler, acil servis sonlanımı ve vefat durumu veri kayıt formuna not edilecektir. BULGULAR: Araştırmamıza dahil olan 146 hastanın 93'ü erkek (%63,7) ve 53'ü (%36,3) kadındır. 129 (%88) hastanın nöbet tipi jeneralize iken 17(%11,64) hastanın fokal tip nöbeti olduğu görülmüştür. Nöbet etiyolojisinde enfektif sebepler (%17,81), ilaç uyumsuzluğu (%10,96), metabolik bozukluklar (%7,53) görülmüştür. 70 hastada sebep belirlenememiştir. 50 hasta (%34,25) bilinci açık olarak başvururken 40 hasta (%27,4) postiktalde başvurmuştur. 56 hastada (%38,36) ise gelişinde nöbet saptanmıştır. 91 hasta (%62,33)acil serviste ayaktan taburcu olurken 14 hastanın (%9,59) servis yatışı,41 hastanın (%28,08) yoğun bakım yatışı olmuştur. Yatış sonrası sonlanımda 21 hastanın (%14,38) vefat ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Patients presenting with seizure complaints constitute a significant portion of emergency department admissions. ATP production for aerobic metabolism is efficiently carried out at normal oxygen levels. When sufficient oxygen is not present, lactate production increases, and this is thought to be a strong indicator of organ dysfunction and mortality. Objective parameters that could determine mortality and the need for hospitalization in patients presenting with seizures to the emergency department have not yet been found. The aim of this study is to investigate the usability of lactate clearance for this purpose. Material and Method: This study has been planned as a single-center retrospective observational study. Data from patients who presented with seizure complaints to the İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Emergency Department between 01.12.2021 and 01.06.2023 will be accessed through the hospital information system. Lactate values from routine admission and 4th-hour blood gases taken for the purpose of treatment follow-up will be recorded, and 0-4 hour lactate clearance will be calculated. Along with the calculated lactate clearance, the following will be noted on the data recording form: complete blood count, blood chemistry parameters, presenting complaint, manner of presentation (first seizure, patient diagnosed with epilepsy), comorbid diseases, medication usage and the specific medications taken, consulting units, emergency department outcomes, and mortality status. Results: Of the 146 patients included in our study, 93 are male (63.7%) and 53 are female (36.3%). The seizure type was generalized in 129 patients (88%), while 17 patients (11.64%) were found to have focal type seizures. In the etiology of seizures, infectious causes (17.81%), medication noncompliance (10.96%), and metabolic disorders (7.53%) were observed. The cause could not be determined in 70 patients. 50 patients (34.25%) presented with consciousness intact, while 40 patients (27.4%) presented in a postictal state. Seizures were detected upon arrival in 56 patients (38.36%). 91 patients (62.33%) were discharged from the emergency department on foot, while 14 patients (9.59%) were admitted to the ward, and 41 patients (28.08%) were admitted to intensive care. Following hospitalization, it was found that 21 patients (14.38%) had died.