Katılımcı kültür bağlamında internet dizileri: ABD ve Türkiye örnekleri
Web series in the context of participatory culture: USA and Turkey examples
  1. Tez No: 819185
  2. Yazar: ONUR GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SEFA SÜTCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dijitalleşme, internetin yaygınlaşması, teknolojik cihazlara ulaşımın kolaylaşması, etkileşim ve yöndeşme televizyon yayıncılığında dönüşümler sağlayan etkilere sahip oldukları gibi, kültür bağlamında da katılımcı kültür kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Televizyon yayıncılığı biçimlerinin, üretimin, dağıtımın, izleyici alışkanlıklarının, izleme şekillerinin ve cihazlarının dönüştüğü bu noktada, çevrimiçi televizyon platformları ve internet dizileri ortaya çıkmıştır. Aktif hale gelen kullanıcılar ise kendi içeriklerini gerek hayran kültürü bağlamında gerekse özgün bir nitelikte üretmektedirler. Katılımcı kültür ise üretim, dağıtım ve etkileşim açısından kullanıcılara ve internet dizilerine olanak tanımaktadır. Bu çalışmada; katılımcı kültür bağlamında YouTube Trends ABD ve Türkiye sıralamalarında internet dizilerinin, ne kadar yer bulabildiği, kullanıcıların geliştirdiği içeriklerin bu ekosistemdeki yeri, özgünlüğü araştırılarak görüntüleme sayılarının diğer türdeki içeriklere oranı saptanmıştır. Bu doğrultuda YouTube ABD ve Türkiye Trends listelerinden elde edilen 416 video nicel bir araştırma yöntemi olan içerik analiz doğrultusunda incelenmiştir. Araştırmanın sonunda katılımcı kültür bağlamında internet dizilerinin ve kullanıcıların geliştirdiği içeriklerin bu platformlarda diğer türlere göre az sayıda bulunduğu, izlendiği ve kullanıcıların geliştirdiği içeriklerin özgün olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digitalisation, the widespread use of the internet, easy access to technological devices, interaction and convergence have had transformative effects on television broadcasting, and have led to the emergence of the concept of participatory culture in the context of culture. At this point where the forms of television broadcasting, production, distribution, audience habits, viewing patterns and devices have been transformed, online television platforms and internet series have emerged. Users, who have become active, produce their own content both in the context of fan culture and in an original way. Participatory culture enables users and web series in terms of production, distribution and interaction. In this study; in the context of participatory culture, the extent to which web series can find a place in YouTube Trends US and Turkey rankings, the place and originality of the content developed by users in this ecosystem, and the ratio of the number of views to other types of content were determined. In this direction, 416 videos obtained from YouTube US and Turkey Trends lists were analysed in line with content analysis, which is a quantitative research method. At the end of the study, it was concluded that in the context of participatory culture, web series and user-developed content are found and watched less on these platforms compared to other genres, and that the content developed by users are not original.