Simetrik ve genişletilmiş simetrik halkalar
Symmetric and extended symmetric rings
  1. Tez No: 819220
  2. Yazar: KAZIM ORDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAYNARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, konunun tarihsel gelişiminin verildiği giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez çalışmasında kullanılacak olan kavramların tanımlarına ve özelliklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; ilk olarak simetrik halka sınıfı tanıtılarak özellikleri incelenmiştir. Daha sonra simetrik halkaların bazı genişlemeleri, özellikleri ve diğer halka sınıflarıyla ilişkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three main parts. The first chapter is devoted to the introduction, where the historical development of the subject is given. In the second part, the definition sand properties of the concepts that will be used in the thesis study are given. In the third part; firstly the symmetric ring class was introduced and its properties were examined. Then some extensions of symmetric rings, their properties and their relations with other ring classes are investigated.