Simetrik ve ansimetrik azadipirometen ligand ve BF2 komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması, fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterizations, investigation of photophysical properties of symmetrical and asymmetrical azadipyrromethenes ligands and BF2 complexes
- Tez No: 434807
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAYVALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada, öncelikle simetrik ve ansimetrik azadipirometen ligandının ve BF2 komplekslerinin (Aza-BODIPY) sentezi uygun asetofenon ve aromatik aldehitlerin kondenzasyonu ile gerçekleştirildi. -5, -3,5, -2,6 konumlarında aril brom sübstitüe azadipirometen ve Aza-BODIPY bileşikleri Suzuki-Miyaura eşleşme reaksiyonları için çıkış bileşikleri olarak tasarlandı. Suzuki-Miyaura eşleşme reaksiyonları fenilboronik asit türevleri ve palladyum katalizörü kullanılarak yapıldı. Bu reaksiyon ile farklı konumlarında, elektron çekici, elektron salıcı gruplar bulunduran ve konjugasyonu genişletilmiş özgün Aza-BODIPY bileşikleri sentezlendi. İkinci aşamada elde edilen bileşiklerin fotofiziksel özellikleri belirlendi. Ayrıca sübstitüe grupların Aza-BODIPY bileşiklerinin fotofiziksel özelliklerini nasıl değiştirdiği araştırıldı. Son olarak sentezlenen tüm Aza-BODIPY bileşiklerinin singlet oksijen üretme kapasiteleri, metilen mavisi referansı ve 1,3-difenilizobenzofuran tuzağı kullanılarak ölçüldü. Tez kapsamında sentezlenen bileşiklerin yapıları 1HNMR, 13CNMR, FTIR ve HRMS-TOF-ESI spektroskopisi yöntemleri kullanılarak aydınlatıldı. Bileşiklerin fotofiziksel verileri Uv ve floresans spektrumları kullanılarak hesaplandı
Özet (Çeviri)
In this thesis, primarily symmetric and asymmetric azadipyromethenes and their BF2 complexes (Aza-BODIPY) were synthesized by the condensation of acetophenone and corresponding aldehydes. -5, -3,5 and -2,6 aryl-bromide substituted azadipyrromethenes and Aza-BODIPY compounds were designed as precursors for Suzuki-Miyaura coupling reactions. Phenylboronic acid derivatives and palladium (0) as a catalyst were used in this model reaction. By the help of Suzuki-Miyaura coupling reaction, novel Aza-BODIPY compounds containing electron withdrawing, releasing groups and extended conjugation in different positions of Aza-BODIPY core were synthesized. In the second step, photophysical properties of obtained compounds were determined. Additionally, the influence of substituted groups on the photophysical properties of the Aza-BODIPY core was examined. Finally, singlet oxygen generation capability of synthesized compounds were measured with methylene blue reference and 1,3-diphenylisobenzofuran trap. The structures of the compounds have been clarified by the 1HNMR, 13CNMR, FTIR and HRMS-TOF-ESI techniques. The photophysical properties of compounds have been determined using UV and fluorescence spectra.