Paslanmaz çelik enine oluklu esnek borularda farklı akış koşulları için sürtünme faktörünün tayini
Determination of friction factor for different flow conditions in stainless steel transverse corrugated flexible pipes
  1. Tez No: 819227
  2. Yazar: FEVZİ BALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BİLGEN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma kapsamında ticari bir esnek oluklu metal borudaki basınç düşüşleri sayısal olarak incelenmiştir. Akış türbülanslı, daimi ve sıkıştırılamazdır. Akış alanını tanımlayan momentum ve süreklilik denklemleri türetilmiş ve türbülans modeli olarak k-epsilon yaklaşımı kullanılmıştır. Sayısal çözüm süreci sonlu hacimler tekniğini kullanan bir yazılım üzerinden ilerletilmiştir. Sürecin kontrolü aynı ölçülerdeki düz borularda yapılmış, oluklu durum için ise literatürdeki bazı basınç düşüşü formülleri ile karşılaştırılmıştır. Bulunan sonuçlar önceki çalışmalardaki formüllerin hata toleransları içerisinde kaldığı bulunmuş ve sürtünme faktörü tayin edilmiştir. Eşdeğer düz boru için basıncın yaklaşık 7 kat civarı artış gösterdiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the pressure drop in a commercial flexible corrugated metal pipe is numerically investigated. The flow is turbulent, steady and incompressible. The momentum and continuity equations describing the flow field are derived and the k-epsilon approximation is used as the turbulence model. The numerical solution process is carried out by means of a software program using the finite volume technique. The process is checked for straight pipes of the same dimensions and compared with some pressure drop formulas in the literature for the corrugated case. The results were found to be within the error tolerances of the formulas in previous studies and it was stated that the pressure increase for the equivalent straight pipe was about 7 times.