Karaciğer karsinomu hücre hattında sorafenib, sertralin ve piperin uygulamalarının oksidatif durum üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of sorafenib, sertraline and piperine applications on oxidative status in liver carcinoma cell line
- Tez No: 819236
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKKI CİĞERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, karaciğer kanserinin tedavisinde sıklıkla kullanılan sorafenib, seçici serotonin geri alım inhibitörlerinden biri olan sertralin ile bir fitokimyasal piperin kullanımının karaciğer kanseri hücre hattında (HepG2) ve sağlıklı hücre hattında (HUVEC) sitotoksisite ve genotoksisite açısından etkileri değerlendirildi. Ek olarak HepG2 hücre hattında oksidatif durum etkilerine de bakıldı. Uygulanan kombinasyon değerlerinin her iki hücre hattında da kontrole göre 24 ve 48 saatlik periyotlarda sitotoksik etkisi gözlense de, HUVEC hücre hattında hücre canlılığında sağ kalım oranı fazla olarak gözlendi. Ancak HepG2 hücre hattında; sorafenib ve piperin kombinasyon uygulamalarıyla birlikte yüksek doz sertralinle yapılan kombinasyon çalışmasında hücre canlılığında azalmalar tespit edildi. HepG2 hücre hattında en düşük DNA hasarı (16.67±2.52) 24 saatte SOR2.5+PİP7.5 kombinasyonunda; HUVEC hücre hattında ise 24 saatte en düşük DNA hasarı kontrol grubunda (18.00±4.00) belirlendi. HepG2 hücre hattında en yüksek DNA hasarı (105.33±7.57) 48 saatte SOR2.5+PİP30 kombinasyonunda; HUVEC hücre hattında 48 saatte en yüksek DNA hasarı (49.00±2.65) SOR10+PİP30 kombinasyonunda belirlendi. Her iki hücre hattında uygulanan kombinasyonlar, kontrol grubuna kıyasla DNA hasarında artışa yol açtı. Bu bağlamda sorafenib ve piperin kombinasyonunun, her iki hücre hattında da genotoksik etkisinin daha fazla olduğu bulundu. Sertralinin yüksek dozuyla kombine olan uygulama gruplarında genotoksik etki gözlendi. HepG2 hücre hattında 24 saatlik periyotta total antioksidan (TAS) ve total oksidan (TOS) seviyeleri belirlendi. TAS/TOS seviyelerine bakıldığında; kontrol grubuna göre en yüksek TAS seviyesi SOR2.5+PİP7.5+SER0.62 (0.5247±0.10839) uygulama grubunda görülürken; en düşük TAS seviyesi SOR5+PİP15 (0.1315±0.07695) uygulama grubunda görüldü. Uygulanan kombinasyonlar kontrol grubuyla kıyaslandığında en yüksek TOS seviyesi SOR10+PİP30 (71.3408±1.24018) uygulama grubunda görülürken; en düşük TOS seviyesi SOR2.5+PİP30 (20.6342±3.01179) uygulama grubunda görüldü. Serbest radikallerin miktarındaki artış TOS seviyesi ile ilişkilendirilebilir. Bu artışa bağlı olarak DNA'da hasarlar direkt veya dolaylı olarak meydana gelebilmektedir. Bulgularımızın onkoloji alanında kullanılan ilaç ve ilaç etkileşimlerine ilişkin veri sağlayacağı ve ilerleyen dönemdeki çalışmalar için temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this investigation, the effects of sorafenib, which is frequently used in the treatment of liver cancer, sertraline, one of the selective serotonin reuptake inhibitors, and piperine, a phytochemical, were evaluated in terms of cytotoxicity and genotoxicity in liver cancer cell line (HepG2) and healthy cell line (HUVEC). Although the cytotoxic effect of the applied combination values was observed in both cell lines during 24- and 48-hour periods compared to the control, the survival rate in cell viability was observed to be excessive in the HUVEC cell line. However, in the HepG2 cell line, decreases in cell viability were monitored in the combination studies with sorafenib and piperine combination applications, along with high-dose sertraline. In the HepG2 cell line, the lowest DNA damage (16.67±2.52) was identified in the SOR2.5+PIP7.5 combination at 24 hours; in the HUVEC cell line, the lowest DNA damage (18.00±4.00) was identified at 24 hours. In the HepG2 cell line, the highest DNA damage (105.33±7.57) was identified in SOR2.5+PIP30 combination at 48 hours; in HUVEC cell line, the highest DNA damage (49.00±2.65) was identified in SOR10+PIP30 combination at 48 hours. The combinations applied in both cell lines led to an increase in DNA damage compared to the control group. In this context, it was found that the combination of sorafenib and piperine had a greater genotoxic effect on both cell lines. A genotoxic effect was observed in the administration groups combined with a high dose of sertraline. Total antioxidant (TAS) and total oxidant (TOS) levels were determined in the HepG2 cell line over a 24-hour period. Looking at the TAS/TOS levels, the highest TAS level compared to the control group was observed in the application group SOR2.5+PIP7.5+SER0.62 (0.5247±0.10839), while; the lowest TAS level was observed in the SOR5+PIP15 (0.1315±0.07695) application group. When the applied combinations were compared with the control group, the highest TOS level was observed in SOR10+PIP30 (71.3408±1.24018) application group, while the lowest TOS level was observed in SOR2.5+PIP30 (20.6342±3.01179) application group. The increase in the amount of free radicals may be associated with TOS level. Depending on this increase, damage to DNA may occur directly or indirectly. It is thought that our findings will provide data on drug and drug interactions used in the field of oncology and will form the basis for future studies.