Sanal seyahat acentalarının e- hizmet kalitesi, emüşteri memnuniyeti, e-müşteri sadakati ve e-wom arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between online travel agencies' e-service quality, e-customer satisfaction, ecustomer loyalty and e-wom
- Tez No: 819291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR İÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
E-ticaret 2022 yılı itibariyle ülke genelinde 800 milyar TL'yi geçen bir hacim ile insanlarlar tarafında kullanımına daha çok yönelinmiş bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca potansiyeli ve geleceği çok daha fazla olduğu kaçınılmazdır. Ticaret Bakalığın verilerine göre e-ticaret içerisinde en çok artış hızı turizm sektöründe yaşnamaktadır. Bu yönüyle sanal seyahat acentalarının hem e-ticaret hemde turizm sektörü içersinde önemi her gün daha fazla artmaktadır. E-ticaret alışverişi sırasında sunulan e-hizmet kalitesi, ememnuniyet, e-sadakat ve E-WOM faktörleri işletmelerin hem ticari hacimlerini hem de sürdürülebilir olmalarını etkilemektedir. Sanal seyahat acentaları üzerine yapılan bu çalışmanın temel amacı e-hizmet kalitesi, e-memnuniyet, e-sadakat ve E-WOM arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Nicel araştırma yöntemi kullanarak gerçekleştirilen bu çalışmada, kolayda örneklem kullanılarak 604 kişiye anket uygulanmış olup 405 anket çalışmaya dâhil edilmiştir. Elde edilen veriler yapısal eşitlik modeli (YEM) ile analiz edilmiş olup, sanal seyahat acentalarından alışveriş yapanların e-hizmet kalitesi, e-memnuniyet, e-sadakat ve E-WOM ilişkilerine yönelik önemli bulguları sunmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki sanal seyahat acentlarına e-hizmet kalitesi, e-memnuniyet, e-sadakat ve E-WOM üzerine vermeleri gereken değeri göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As of 2022, e-commerce emerges as an area that is more focused on people's use with a volume exceeding 800 billion TL throughout the country. It is also inevitable that the potential and future are much greater. According to the data of the Ministry of Commerce, the highest rate of increase in e-commerce is experienced in the tourism sector. In this respect, the importance of virtual travel agencies in both e-commerce and tourism sector is increasing day by day. The quality of e-service, e-satisfaction, e-loyalty and E-WOM offered during ecommerce shopping affect both the commercial volume and sustainability of businesses. The main purpose of this study on virtual travel agencies is to reveal the relationships between e-service quality, e-satisfaction, e-loyalty and E-WOM. In this study, which was carried out using the quantitative research method, 604 people were surveyed by convenience sampling, and 405 surveys were included in the study. The data obtained were analyzed with structural equation model (SEM) and presents important findings regarding e-service quality, e-satisfaction, e-loyalty and E-WOM relations of shoppers from virtual travel agencies. This study also shows the value they should give virtual travel agencies in Turkey on e-service quality, e-satisfaction, e-loyalty and E-WOM.