Balkobalans sayıları ve balkobalansırlar
Balcobalancing numbers and balcobalancers
- Tez No: 819305
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde balans ve kobalans sayılarından elde edilen yeni bir tam sayı dizisi olan balkobalans sayıları tanımlanmış ve bu sayıların genel terimleri balans sayılarına bağlı olarak elde edilmiştir. Birinci bölümde tam sayı dizileri ile ilgili genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde materyal ve yöntem belirtilmiştir. Üçüncü bölüm tezin orijinal kısmı olup bu bölümde, balkobalans sayıları, Lucas-balkobalans sayıları ve balkobalansırlar olmak üzere üç yeni tam sayı dizisi tanımlanmış ve bu tam sayı dizisinin genel terimleri balans sayılarına bağlı olarak elde edilmiştir. Ayrıca bu tam sayı dizileri ile ilgili yeni cebirsel bağıntılar elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise sonuç verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three new integer sequences are defined and determined the general terms of these integer sequences in terms of balancing numbers. In the first section, some notations and definitions on integer sequences are given. In the second section, the material and method are given. In the third section, which is the original part of the thesis, the general terms of balcobalancing number, Lucas-balcobalancing numbers and balcobalancers are given in terms of balancing number. Further some new algebraic identities on them are obtained. In the last section, the result is given.