Linking organizational culture to employee creativity: mediating role of psychological well-being
Örgüt kültürü ve çalışan yaratıcılığı arasındaki ilişkide psikolojik esenliğin aracılık rolü
  1. Tez No: 819306
  2. Yazar: ATHAR F. M. AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgüt kültürünün çalışan yaratıcılığı ile ilişkili olup olmadığını ve çalışanların psikolojik esenliklerinin bu ilişkiye aracılık edip etmediğini araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için faaliyetlerini Türkiye merkezli olarak yürüten bir insani yardım vakfında görev yapan 310 çalışandan anket tekniği ile veri toplanmıştır. Hipotezler doğrusal regresyon analizleri ile test edilmiştir. Bulgular, pazar, klan ve adhokrasi kültürlerinin çalışan yaratıcılığı ile olumlu yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, hiyerarşi kültürünün çalışan yaratıcılığı ile olumsuz bir ilişkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca, psikolojik esenliğin pazar kültürü ile çalışan yaratıcılığı arasındaki ilişkiye aracılık ettiği anlaşılmıştır. Aracılık ilişkisinde pazar kültürü ile psikolojik esenlik arasında olumsuz ve psikolojik esenlikle çalışan yaratıcılığı arasında ise olumlu bir ilişki olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bilindiği kadarıyla bu ilişkiler ilk defa tek bir model içerisinde incelenmiştir. Bu nedenle, bulguların uygulama ve kuram açısından yeni bakış açıları kazanılmasına fayda sağladığına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to investigate whether organizational culture was related to employee creativity and whether the psychological well-being of employees mediated this relationship. To achieve this purpose, the data were collected from 310 employees working at a humanitarian relief foundation which is based in Türkiye through a questionnaire technique. The hypotheses were tested through linear regression analyses. Findings indicated that the market, clan, and adhocracy cultures were positively related to employee creativity. However, hierarchy culture was negatively related to employee creativity. Moreover, psychological well-being mediated the relationship between market culture and employee creativity in a way that market culture was negatively related to psychological well-being and psychological well-being was positively related to employee creativity. As far as is known, these relationships were investigated within a single model for the first time. Therefore, it was believed that new insights were gained from the findings in terms of practice and theory.