Bursa ili tarımsal işletmelerde ortak makina kullanımmodelinin geliştirilmesi üzerine yenilikçi yaklaşımlar
Innovative approaches to developing the multi-farm use of model in agricultural enterprises in Bursa
  1. Tez No: 819393
  2. Yazar: BURAK ŞAKRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye'de, dünyada uygulanan birçok ortak makine kullanım modelinin uygulanmasına rağmen, başta traktör olmak üzere tarım makine-ekipmanlarında mekanizasyon hizmetlerinin sağlanması açısından tam anlamıyla ve sürekli bir başarı büyük ölçüde sağlanamamıştır. Bu çalışma kapsamında mevcut ortak makine modellerinin analizi yapılmış ve yenilikçi yöntemlere geçiş süreci incelenmiştir. Bu sistemin tarımda ortak makine kullanımına getireceği avantajlar açıklanmıştır. Bu çalışmada, Bursa ilindeki tarımsal işletmelerde tarımsal ortak makine kullanım modelleri araştırılmış, 35 adet tarımsal işletme ve 64 adet kamu kurumu veya kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlara iki farklı anket uygulaması yapılmıştır. Kurumsal anket çalışmasında tarım üreticilerinin bitkisel üretimde ihtiyaç duydukları alet ve makineleri nerelerden ve nasıl temin ettikleri, makine temininde yaşanan sorunlar ve ortak makine kullanımından beklentiler tespit edilmiştir. Tarımsal işletmelere yapılan tarımsal mekanizasyona erişim anket çalışmasında ise işletmelerin çalışma ve ekonomi bilgileri, arazi kullanım ve üretim bilgileri, traktör, tarım alet ve makine varlıkları ile tarımsal mekanizasyona ve internete erişim ile dijital okuryazarlık düzeyleri belirlenmiştir. Sahadaki farklı çiftçi/işletmeci gruplarının mekanizasyon hizmetlerine nasıl eriştiği, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirilmektedir. Ayrıca yenilikçi yaklaşım olarak, Bursa İlinde tarımsal işletmelerde ortak makine kullanım modelinin geliştirilmesinin paylaşım ekonomisinin bir uygulaması olarak tarımsal mekanizasyona erişimin dijital eşleştirme platformu ile sağlanması önerilmektedir. Bu yöntemin uygulanmasındaki faydalar, zorluklar ve gerekli iş akış ve sistematiği hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the results of many common machine use models in the world, in Türkiye, a full meaning and continuous success in terms of mechanization criteria in agricultural machinery-equipment, mainly tractors, could not be achieved to a large extent. Within the scope of this study, the existing common models were analyzed and the machine transition process was carried out in stages. This enterprise explains the advantages of using common machinery in agriculture. This result, the common machine usage models used in guest enterprises in Bursa province were investigated, and two different questionnaires were applied to 35 guest enterprises and 83 public institutions or institutions belonging to public institutions. Institutional survey usage, where and how agricultural products meet the requirements in plant production, the losses experienced in the supply of machinery and the expectations from the widespread use of machinery have been determined. A structured access to mobile mechanization survey visit to agricultural enterprises is for commercial work and economy information, land use and production information, tractor, agricultural implements and machinery assets, mobile mechanization and access to the internet, and digital literacy. How different farmer/operator groups in the field access mechanization services, the problems they encounter and solution proposals are evaluated. As a target-oriented approach, access to external mechanization as an application of the sharing economy provides the structure of the shared machine use model in accommodation establishments in Bursa, and also with a digital consolidation platform. Information about the benefits, difficulties and necessary workflow and systematics in consuming this method is given.