Tarımsal örgütlerde pazarlama çalışmalarının başarısını etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of factors affecting the success of marketing activities in agricultural organizations
- Tez No: 902252
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ DOKUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye'de bulunan çok sayıdaki küçük ve orta ölçekli tarım işletmesi üretim öncesi aşamadan ürünlerin tüketicilere ulaşmasına kadar geçen süre içerisinde birçok güçlük ile karşılaşmaktadır. Dinamik bir şekilde sürekli gelişen, değişen ve rekabetçiliğin hızla arttığı pazar ortamından pay almak ise her geçen gün daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaya devam etmektedir. Yeterli sermaye, rekabet ve pazarlık gücüne sahip olmayan, depolama ve lojistik hizmetlerine ulaşmakta güçlük çeken, güncel pazarlama stratejilerine ayak uyduramayan bu işletmelerin pazarlama faaliyetlerini bir araya gelerek organize bir şekilde yürütmekten başka alternatifi kalmamaktadır. Araştırmada Bursa İli sınırları içerisinde bulunan ve basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 20 tarımsal örgüt ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek yapmış oldukları pazarlama çalışmalarının başarısını etkileyen faktörlerin analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tarımsal örgütlerin %47'sinin pazarlama faaliyetlerini yerine getirmek amacı ile kurulduğu bununla birlikte %80'inin satış reyonu veya satış mağazası bulunmadığı belirlenmiştir. Bunların yanı sıra araştırmaya konu tarımsal örgülerin %85'inin profesyonel yöneticiler ile çalışmadığı tespit edilmiştir. Tarımsal örgüt içerisindeki iletişim düzeyi, uzman personel sayısı ile üyelerin/ortakların ortak faaliyetlere hazır bulunurluğu ve katılım düzeyleri vb. gibi iç etkenlerin örgüt başarısını etkilediği görülmekle birlikte tarımsal örgüt yetkilileri ile yapılan görüşmelerde yürürlükte bulunan mevzuat gibi dış etkenlerin de bu başarı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A large number of small and medium-sized agricultural enterprises in Türkiye face many difficulties from the pre-production stage to the delivery of products to consumers. Gaining a share in a dynamically evolving, changing, and increasingly competitive market environment continues to be a growing problem day by day. These businesses, which lack sufficient capital, competitive and bargaining power, face difficulties in accessing storage and logistics services, and cannot keep up with current marketing strategies, have no alternative but to organize their marketing activities collectively. In this study, an analysis of the factors affecting the success of marketing activities carried out by 20 agricultural organizations, determined through a simple random sampling method within the borders of Bursa Province, is conducted through in-depth interviews. According to the research results, it is observed that 47% of agricultural organizations were established to carry out marketing activities; however, 80% do not have a sales counter or sales store. Additionally, it was found that 85% of the agricultural organizations in the study do not work with professional managers. Internal factors such as the level of communication within the agricultural organization, the number of expert staff, and the readiness and participation levels of members/partners in joint activities were found to affect the success of the organization, along with external factors such as existing regulations, which were also noted in the interviews as having an impact on this success.