Aydın ilinde yer alan antik kentlerin spor tarihi ve kültürü açısından incelenmesi
Examination of ancient cities in Aydın in terms of sports history and culture
- Tez No: 819397
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Araştırmanın amacı Aydın ilinde yaşamış uygarlıkların spor tarihî ve kültürü açısından bıraktıkları değerleri araştırıp, bunların mimari özellikleri ile dönemin sosyal yaşama katkılarını ortaya koymaktır. Bu amacı ortaya koymak üzere Aydın ilinin antik spor tesisleri açısından bugüne kadar üzerinde fazlaca durulmamış antik kentlerinin tarihsel, siyasal, sosyolojik ve kurumsal çözümlemesini yapmak üzere geniş bir alanyazın taraması yapılmıştır. Ayrıca bu araştırma Aydın ilinin zengin uygarlıklar tarihinin spor boyutu ile ortaya konması bakımından da oldukça önemlidir. Çünkü gelinen tarihî süreç içerisinde bölgede kurulan medeniyetlerin yaşam tarzları, sosyolojik olguları, kentleşme anlayışı, sosyal yaşam alanları ve buna dönük kent mimarisi hakkında bilgi vermesi araştırma açısından oldukça önemlidir. Bu araştırma yazılı kaynaklara, tarihî belgelere, dokümanlara, kişisel görüşmelere, konumuzu ilgilendiren görsel dokümanlara ve bilimsel araştırmalara dayalı olarak hazırlanmış nitel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini ve örneklemini Aydın ili sınırları içerisindeki 24 adet tarihî antik kentler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde amaçlı örnekleme yöntemi ve kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Aydın ili sınırları içerisindeki antik kentlerin spor tarihî ve kültürü açısından incelendiği bu araştırmada alanyazın taraması yapılmış, konuya dair yazılı ve görsel dokümantasyonlara basılı ve dijital ortamda erişim sağlanmıştır. Bunun için kitap, dergi ve resimlere başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the values left by the civilizations that lived in Aydın province in terms of sports history and culture and to reveal with their architectural features their contributions to the social life of the period. In order to put forward this aim, a broad literature review was conducted to make a historical, political, sociological and institutional analysis of the ancient cities of Aydın province, which have not been emphasized much in terms of ancient sports facilities. In addition, this research is also very important in terms of revealing the rich history of civilizations of Aydın province with its sports dimension. Because it is very important for the research to provide information about the lifestyles, sociological phenomena, urbanization understanding, social living spaces and urban architecture of the civilizations established in the region in the historical period. This research is a qualitative study based on written sources, historical documents, documents, personal interviews, visual documents related to our subject and scientific research. The population and sample of the research consist of 24 historical ancient cities within the borders of Aydın province. Purposive sampling method and easily accessible sampling method were used in the sampling of the research. In this research, in which the ancient cities within the borders of Aydın province were examined in terms of sports history and culture, a literature review was conducted and access to written and visual documentation on the subject was provided in printed and digital media. For this, books, magazines and pictures were consulted.