Bingöl ili atmosferik Alternaria ve Cladosporium konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of atmospheric Alternaria and Cladosporium concentrations in Bingol province
- Tez No: 819411
- Danışmanlar: PROF. DR. AYCAN TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Allergy and Immunology, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Cladosporium ve Alternaria sporları, birçok aeropalinolojik çalışmada genellikle baskın biyo-organik aerosoller olarak kaydedilir ve hassas bireyler üzerinde yüksek alerjik etkilere sahiptir. Bu iki cinse ait türler de bitkiler üzerinde patojen olarak yaşayabilmekte ve verim düşüklüğüne neden olabilmektedir. Bu çalışmada, Bingöl ili atmosferinde Cladosporium Link ve Alternaria Nees cinslerine ait atmosferik sporların yıllık, mevsimsel ve gün içi değişimini iki yıl boyunca belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma Bingöl il merkezinde Ocak 2018-Aralık 2019 tarihleri arasında iki yıl süreyle Hirst tipi örnekleyici (Lanzoni VPPS2000) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bingöl atmosferinde iki yılda toplam 25264 Cladosporium ve Alternaria sporu kaydedilmiştir. 2018 yılında tespit ve teşhis edilen m3 havadaki Alternaria ve Cladosporium konsantrasyonu 15614 spor iken, 2019 yılında 9651 olarak ortaya konmuştur. Cladosporium sporlarının toplam sayısı, Alternaria sporlarının toplam sayısından yaklaşık dört kat fazla bulunmuştur. Her iki yılda da maksimum spor seviyeleri her iki spor türü için Mayıs ayında kaydedilmiştir. Bölgede Alternaria ve Cladosporium patojenitesi ve atmosferik fungal spor alerjisi açısından Mayıs ayı riskli bir dönem olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cladosporium and Alternaria spores are often recorded as the predominant bio-organic aerosols in many aeropalynological studies and have high allergic effects on sensitive individuals. Species belonging to these two genera can also live on plants as pathogens and cause low yields. In this study, it was aimed to determine the annual, seasonal and intradiurnal variation of atmospheric spores belonging to Cladosporium Link and Alternaria Nees genera in the atmosphere of Bingöl province over two years. The study was carried out in the city center of Bingöl between January 2018-December 2019 for two years by using a Hirst type sampler (Lanzoni VPPS2000). A total of 25264 Cladosporium and Alternaria spores were recorded in the atmosphere of Bingöl in two years. The concentration of Alternaria and Cladosporium in m3 air detected and diagnosed in 2018 was 15614 spores, while it was revealed as 9651 in 2019. The total number of Cladosporium spores was approximately four times higher than the total number of Alternaria spores. In both years, maximum spore levels were recorded in May for both spore types. May has been determined as a risky period in terms of Alternaria and Cladosporium pathogenicity and atmospheric fungal spore allergy in the region.