Farklı ısınma protokollerinin kadın futbolcularda bazı motor özelliklere ve pas verme becerisine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different warm-up protocols on some motor characteristics and passing skills in female footballers
- Tez No: 819410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİ BARIŞ KARAVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma ile Kadın Futbolcularda statik ısınma, ısınma koşusu (jogging) ve dinamik ısınma egzersizlerinin bazı motor özelliklere ve pas verme becerisine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 2021-2022 sezonunda Turkcell Kadın Futbol Süper Lig'inde mücadele eden 20 kadın futbolcu (yaş ort. 20.75±2.88 yıl; boy uzunluğu ort. 164.75±5.73 cm; vücut ağırlığı ort. 59.15 ± 9.49 kg; antrenman yaşı ort. 8.05±1.76 yıl) gönüllü olarak katılım göstermiştir. Katılımcılar, aralarında 48 saat olmak kaydıyla üç farklı ısınma protokolü gerçekleştirmiştir. Isınma protokolleri; dinamik ısınma egzersizleri (Metot A), statik ısınma egzersizleri (Metot B) ve ısınma koşusu (jogging) (Metot C) olarak dizayn edilmiştir. Gerçekleştirilen her ısınma protokolünün ardından katılımcıların motorik özelliklerini belirlemek için esneklik, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, 30 m sürat, İllinois llçeviklik testleri ve futbola özgü pas verme becerisini tespit etmek için ise Mor-Christian Pas Verme Testi uygulanmıştır. Veri analizinde IBM SPSS 23 paket programı kullanılırken, ısınma metotlarının motorik özellikler ve pas verme skorları üzerindeki etkisi incelemek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of static warm-up, jogging and dynamic warm-up exercises on some motor characteristics and passing skills in female football players. 20 female football players (average age 20.75±2.88 years; mean height 164.75±5.73 cm; body weight mean 59.15 ± 9.49 kg; mean age of training 8.05±) competing in the Turkcell Women's Football Super League in the 2021-2022 season. 1.76 years) participated voluntarily. Participants performed three different warm-up protocols with 48 hours intervals between them. The warm-up protocol is designed as dynamic warm-up exercises (Method A), static warm-up exercises (Method B) and jogging (Method C). After each warm-up protocol, 30-meter sprint, the sit and reach test, standing long jump, Illionis agility tests, vertical jump, were applied to determine the motoric characteristics of the participants and the Mor-Christian Passing Test was applied to determine the passing skills specific to football. While IBM SPSS 23 package program was used in data analysis, one-way analysis of variance (ANOVA) was used to examine the effect of warm-up methods on motoric characteristics and passing skills values.